X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz Kulturalny". O "Historii literatury polskiej" Anny Nasiłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:00
- Moja książka jest próbą przekonania czytelnika, że z tą piśmiennością warto się zaprzyjaźnić i że może przynieść to jakiś profit. Absolutnie nie wierzę, że sztuka pisania się skończyła - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), autorka "Historii literatury polskiej".
Audio
  • Anna Nasiłowska: Było zamówienie na syntezę dziejów literatury Polskiej. Nigdy bym nie ośmieliła się postawić przed sobą aż tak ambitnego zadania. (Rozpruwacz Kulturalny / PR24)
Symbol serii Biblioteki Nadrodowej
Symbol serii Biblioteki NadrodowejFoto: Polona/domena publiczna

Prowadzący audycję Jakub Moroz przekonywał, że "Historia literatury polskiej" autorstwa Anny Nasiłowskiej to "książka pisana z wielką miłością do literatury".

Autorka jest pisarką, poetką, krytykiem literackim, historykiem literatury współczesnej, profesorem nauk humanistycznych. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym, że otrzymała "zamówienie na syntezę dziejów literatury polskiej". - Nigdy bym nie ośmieliła się postawić przed sobą aż tak ambitnego zadania - stwierdziła uczona.

"Dzięki słowu człowiek może osiągnąć bardzo wiele"

Jednotomowe syntezy dziejów literatury polskiej w poprzednich dekadach pisali znakomici profesorowie, znawcy literatury: m.in. Juliusz Kleiner, Ignacy Chrzanowski, Julian Krzyżanowski czy Czesław Miłosz. Czy istnienie tych książek było dla bohaterki audycji inspirujące?

Pisząc tę książkę, nie przejmowałam się za bardzo tym, jak napisali to moi poprzednicy. Oni pisali w zupełnie innej epoce, dawno temu bardzo często. Nie byłoby dobre dyskutowanie z poprzednimi autorami – to są tematy wewnętrzne, polonistyczne - stwierdziła Anna Nasiłowska. - Adresatem mojej książki jest czytelnik, który chce się czegoś dowiedzieć (...) Nie muszę czytelnika tak bardzo męczyć kuluarami tej wiedzy i wewnętrzną, polonistyczną tradycją. Tu pewna polonistyczność była dla mnie wzorem negatywnym - dodała.

W audycji można doszukać się także refleksji nad sensem pisania takich książek, a szerzej - dbania o polszczyznę, o przekaz słowny w świecie zdominowanym kulturą obrazkową i komunikacją, która dąży do maksymalnej skrótowości.

Czytaj także:

nobel1200.jpg
Prof. A. Nasiłowska: wielu wybitnych pisarzy nigdy Nobla nie otrzymało

- Tak jest, ale to nie znaczy, że mamy się temu poddać i nic nie robić. Moja książka jest próbą przekonania czytelnika, że z tą piśmiennością warto się zaprzyjaźnić i że może przynieść to jakiś profit. Absolutnie nie wierzę, że sztuka pisania się skończyła. Dzięki dobremu posługiwaniu się słowem człowiek może osiągnąć bardzo wiele. Nawet napisanie dobrego postu, który jest skrótowy, to pewna sztuka. Pielęgnowanie słowa to zadanie takich jak ja polonistów. Usiłuję przekonać odbiorców kultury, że warto poznać tradycję, że warto zaprzyjaźnić się z pewnymi tematami i po prostu mu je podaję - opowiadała prof. prof. Anna Nasiłowska.

"Polacy wychowani w innych językach poszukują swojej tożsamości"

Autorka w swojej książce nie marginalizuje też tego, co w języku i literaturze "było przedtem".- Język łaciński, ale z drugiej strony – jidysz. W jakiej mierze autorów tworzących na terenie dawnej Rzeczypospolitej w obcych językach możemy traktować jako autorów polskich?

- Byłoby to nadużycie, gdybyśmy ich traktowali wyłącznie jako autorów polskich. Oni mają swoją tożsamość. Ale dostrzeganie tej mieszanki wyjaśnia to, co się stało potem. (...) Powinniśmy mieć świadomość, że jest to kultura, która nie ma w zasadzie spadkobierców. Izrael odbudował swoją kulturę na bazie języka hebrajskiego ożywionego. Język jidysz był im nie po drodze, nie stwarzał możliwości równego startu pomiędzy aszkenazyjskimi Żydami a Żydami z naszego regionu. Wobec tego język hebrajski uznano za bardziej neutralny, uroczysty – bo biblijny (...) - powiedziała prof. Anna Nasiłowska. 

Autorka mówił też o potrzebie przetłumaczenia swojej najnowszej książki na angielski i francuski, ale też rosyjski i ukraiński. - Taka książka mogłaby posłużyć wielu osobom, które straciły związek z Polską i kultura polska je interesuje jako jeden ze składników tożsamości. Przecież mamy ogromną emigrację, ta emigracja ma dzieci wychowane w innych językach, ale często poszukujące swojej tożsamości - zakończyła uczona.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN

Data emisji: 10:02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczytnik. Literatura wobec września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 12:00
Tematem audycji "Poczytnik" była II wojna światowa w literaturze polskiej. Jak na dramat września 1939 roku i pożogę wojny zareagowali literaci? O tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstały najważniejsze książki, rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Nasiłowska: wielu wybitnych pisarzy nigdy Nobla nie otrzymało

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:30
- Gombrowicz, Różewicz, Herbert, Mrożek czy Lem - wyliczała prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauki. - Każdy z wymienionych w pełni zasługiwał na literackiego Nobla, ale nigdy go nie otrzymał - dodała, zastanawiając się nad tym, ile znaczy dziś nagroda Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piśmiennictwo emigracyjne. Seria "Literatura i Pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:42
- Seria "Literatura i Pamięć" uzupełnia pewne braki, pozwala poznać nieznane do tej pory obszary literatury emigracyjnej. Celem jest też przybliżenie literatury najnowszej, powstałej po 1990 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dybciak, redaktor naukowy serii "Literatura i Pamięć".
rozwiń zwiń