"Rozpruwacz kulturalny". Filozofia i piękno według Rogera Scrutona

2020-02-04, 00:01

"Rozpruwacz kulturalny". Filozofia i piękno według Rogera Scrutona
Roger Scruton. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Roger Scruton boleśnie odczuwał to, że żyjemy w świecie nieprawdopodobnie oszpeconym - opowiadała w audycji dr Justyna Melonowska filozof, publicystka miesięcznika "Christianitas".

Posłuchaj

Justyna Melonowska o Rogerze Scrutonie ("Rozpruwacz Kulturalny"/Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

12 stycznie br. zmarł Sir Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych.

Powiązany Artykuł

scruton 1200 pap.jpg
Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

Przyglądając się szczegółowo jego pisarstwu, to okazuje się, że wiele z nim jest myśli, które wymykają się prostemu przyporządkowaniu do konserwatyzmu. W naszym życiu intelektualnym zwykle konserwatyzmu nie łączymy w pierwszej mierze z refleksją estetyczną - nad sztuką, kulturą. U Scrutona to centralne ujęcie.

Zachowanie piękna

Zdaniem dr Melonowskiej Roger Scruton należał do grupy myślicieli, którzy zrobili niesłychane kariery akademickie, mimo, że nie mówili rzeczy odkrywczych czy zaskakujących. - To ludzie, którzy przypominają nam rzeczy dość oczywiste - oceniła publicystka "Christinitas". Oceniła, że to znak naszych czasów.

Melonowska przypomniała, że konserwatyzm pochodzi od łacińskiego conservatio [zachować, ocalić]. - Dla Scrutona piękno było problemem centralnym. W gruncie rzeczy jego konserwatyzm był funkcjonalny, czyli co powinno podlegać ocaleniu - stwierdziła filozof i dodała, że zdaniem brytyjskiego myśliciela to co pobudza w nas wolę ocalenia, to doświadczenia, które oceniamy jako piękne.

- Roger Scruton boleśnie odczuwał to, że żyjemy w świecie nieprawdopodobnie oszpeconym. Ubolewał nad tym, że wszędzie dominuje muzyka popularna; Oszpecona jest architektura, mieszkamy niepięknie, budujemy "potworki" szklano-metalowe. Uważał, że piękno jest w gruncie rzeczy sposobem rozwiązania banalnych problemów z budownictwem - wymieniała Melonowska. Ponadto Scruton uważał, że nasze maniery, to jak się do siebie odnosimy, jak się wysławiamy, nasz gusta stały się "szkaradne", brzydkie. - To wszystko nas umniejsza jako ludzi i nie jesteśmy najlepszą wersją samych siebie - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Justyna Melonowska

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/st

Polecane

Wróć do strony głównej