X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz kulturalny". Filozofia i piękno według Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 00:01
- Roger Scruton boleśnie odczuwał to, że żyjemy w świecie nieprawdopodobnie oszpeconym - opowiadała w audycji dr Justyna Melonowska filozof, publicystka miesięcznika "Christianitas".
Audio
  • Justyna Melonowska o Rogerze Scrutonie ("Rozpruwacz Kulturalny"/Polskie Radio 24)
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

12 stycznie br. zmarł Sir Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych.

scruton 1200 pap.jpg
Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

Przyglądając się szczegółowo jego pisarstwu, to okazuje się, że wiele z nim jest myśli, które wymykają się prostemu przyporządkowaniu do konserwatyzmu. W naszym życiu intelektualnym zwykle konserwatyzmu nie łączymy w pierwszej mierze z refleksją estetyczną - nad sztuką, kulturą. U Scrutona to centralne ujęcie.

Zachowanie piękna

Zdaniem dr Melonowskiej Roger Scruton należał do grupy myślicieli, którzy zrobili niesłychane kariery akademickie, mimo, że nie mówili rzeczy odkrywczych czy zaskakujących. - To ludzie, którzy przypominają nam rzeczy dość oczywiste - oceniła publicystka "Christinitas". Oceniła, że to znak naszych czasów.

Melonowska przypomniała, że konserwatyzm pochodzi od łacińskiego conservatio [zachować, ocalić]. - Dla Scrutona piękno było problemem centralnym. W gruncie rzeczy jego konserwatyzm był funkcjonalny, czyli co powinno podlegać ocaleniu - stwierdziła filozof i dodała, że zdaniem brytyjskiego myśliciela to co pobudza w nas wolę ocalenia, to doświadczenia, które oceniamy jako piękne.

- Roger Scruton boleśnie odczuwał to, że żyjemy w świecie nieprawdopodobnie oszpeconym. Ubolewał nad tym, że wszędzie dominuje muzyka popularna; Oszpecona jest architektura, mieszkamy niepięknie, budujemy "potworki" szklano-metalowe. Uważał, że piękno jest w gruncie rzeczy sposobem rozwiązania banalnych problemów z budownictwem - wymieniała Melonowska. Ponadto Scruton uważał, że nasze maniery, to jak się do siebie odnosimy, jak się wysławiamy, nasz gusta stały się "szkaradne", brzydkie. - To wszystko nas umniejsza jako ludzi i nie jesteśmy najlepszą wersją samych siebie - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Justyna Melonowska

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/st

Czytaj także

Sir Roger Scruton: zawsze byłem buntownikiem przeciwko rebelii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:00
- Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przed nim się buntuję - mówił sir Roger Scruton podczas swojej wizyty w Polsce w 2016 roku w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia. Brytyjski filozof zmarł w wieku 75 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roger Scruton, "najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:10
Nie żyje Roger Scruton, wybitny konserwatywny myśliciel. Krystyna Gorgolewska (magazyn LUKA), Jakub Maciejewski ("Sieci") i publicysta Mikołaj Mirowski są zgodni, że to wielka strata dla filozofii, a Brytyjczyk trafnie diagnozował problemy naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był ukochany człowiek". Agnieszka Kołakowska wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:30
- Była to osoba wyjątkowa pod względem erudycji i głębi wiedzy. To był człowiek bardzo dobry, przemiły i bardzo skromny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kołakowska, filozof i publicystka. 
rozwiń zwiń