X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Irlandczyk", czyli spowiedź Martina Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 23:59
- Martin Scorsese kręci filmy regularnie. Od ponad 50 lat powraca do kin w dobrym stylu. W jego przypadku poziom jest wyrównany, co nie oznacza, że nie zdarzają się filmy niespełnione. "Irlandczyk" jest wspaniały - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Sebastian Smoliński. 
Audio
Plakat filmu Irlandczyk
Plakat filmu "Irlandczyk"Foto: Mat. prasowe

"Irlandczyk", najnowszy film Martina Scorsese to saga przedstawiająca świat przestępczości zorganizowanej w powojennej Ameryce z perspektywy Franka Sheerana – weterana II wojny światowej, kanciarza i zabójcy na zlecenie, który miał okazję współpracować z najsłynniejszymi kryminalistami stulecia. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i ukazuje kulisy jednej z największych nierozwiązanych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy'ego Hoffy.

Sebastian Smoliński zwrócił uwagę, że Scorsese wrócił do klimatów, które znamy z jego innych filmów - "Chłopcy z ferajny", "Kasyno", "Ulice nędzy". - W latach 70. XX wieku kino Amerykańskie otworzyło się włoskie poczucie stylu i plastycznych właściwości obrazu. Kino Copolli, de Palmy i Scorsese nie jest przypadkiem. Kojarzymy je z operowaniem obrazem i wrażliwością na aspekty wizualne. Wydaje się, że Scorsese jest na czele tej grupy. Kojarzymy go raczej z opowieściami męskimi, gwałtownymi. Zawsze w tych filmach był element refleksji i odkupienia. Jednak były to dzieła w szlachetnym sensie rozrywkowe. Świetnie bawiliśmy się na "Chłopcach z ferajny", bo jest to rodzaj gangsterskiej komedii, która momentami wytrąca nas z poczucia zadowolenia scenami przemocy. "Irlandczyk" to zupełnie inna para kaloszy, inny klimat, który zbiera wszystko to, co charakterystyczne dla Scorsese. Jednocześnie zmierza w kierunku melancholii, zadumy, rozliczenia i testamentu. Zarówno jeśli chodzi o sytuację filmowca, jak i bohatera filmu. "Irlandczyk", między wierszami, to spowiedź Martina Scorsese - tłumaczył krytyk filmowy. 

Główne role w filmie zagrały gwiazdy takie jak: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci czy Harvey Keitel. 

Więcej w nagraniu. 

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz

Data emisji: 2.12

Godzina emisji: 23.35

PR24

Czytaj także

"Milczenie" Martina Scorsese. Te pytania powinien sobie zadać każdy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 12:00
 - "Milczenie" to film zrobiony po to, żeby zrobić mocne wrażenie. Jest tam i warstwa intelektualna, jest warstwa wrażeniowa, do tego piękne obrazy. Ten film ma dużo walorów - mówi gość Joanny Sławińskiej, przyznając, że film porusza pytania, które mogą postawić sobie nie tylko chrześcijanie. 
rozwiń zwiń