X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Rozpruwacz kulturalny". O wierszach Krzysztofa Koehlera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 09:30
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmawiano o poetyckiej książce „Obce ciało”. Gościem PR24 był jej autor, Krzysztof Koehler, poeta i literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Audio
  • 04.11.2019, "Rozpruwacz Kulturalny". Gość: Krzysztof Koehler, poeta i literaturoznawca (UJ)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

„Obce ciało” to wybór wierszy z lat 1989 – 2019 poety, eseisty, historyka literatury, znawcy kultury staropolskiej. Krzysztof Koehler to także współredaktor "Brulionu", autor mi.in. ośmiu książek poetyckich, antologii poezji sarmackiej. Omawiany wybór wierszy obejmuje całość twórczości poetyckiej Koehlera, jest pełnym wyborem z ostatnich 30 lat.

"Dystans, który wyrzuca człowieka z przestrzeni"

W posłowiu do tomu wierszy przeczytamy: „choć w pejzażach Koehlera często odnajdziemy wiele uroku, nie jest jednak poeta malarzem dawnych formatów, klasycystą poprzez ponowienie. Raczej – romantycznym buntownikiem, „partyzantem prawdy”, wreszcie zaś – „obcym ciałem” na tle uładzonych, podręcznikowych prób opisu polskiej poezji współczesnej. Rozpiętość form i gatunków sytuuje się tutaj pomiędzy krańcowo odmiennymi biegunami ekspresji”.

Gość audycji mówił o tym, jak traktuje swoją twórczość poetycką. Wyjaśniał ponadto, jakie zadanie są stawiane współcześnie przed poezją. - Poezja, to raczej rodzaj dochodzenia do "jasnego widzenia". Nie jest to dane, do tego trzeba się dochrapać. To dochrapywanie, próba podejścia do tego "widzenia jasnego", jest całą tą moją 30-letnią zabawą - powiedział Krzysztof Koehler.

Poeta mówił też o tym, co utrudnia zajmowanie się poezją, na jakie przeszkody poeta natrafia w codziennym życiu, które łączy z twórczością. - Przeszkadza teraźniejszość, język, doraźność, różne obciążenia. Cenę uzyskuje się, że jest się obcym, wyalienowanym. Ma się dystans, który powoduje, że to wyrzuca człowieka z przestrzeni, miejsc i zatrudnień różnych - wyliczał współredaktor "Brulionu".

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 23:35

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żuawi nicości" autorstwa Krzysztofa Tyszki-Drozdowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 00:01
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmowa o książce „Żuawi wolności". Gościem audycji był jej autor Krzysztof Tyszka-Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny". Wokół książki Tima Crane’a "Sens wiary"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:11
- Mam wrażenie, że  Tima Craina irytowała pewna jałowość dyskusji między nowym ateizmem a ludźmi wierzącymi. Krytyka religii oparta na przekonaniu, że religia jest "gorszą nauką" nie trafia w sedno sprawy – mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Marek Dobrzeniecki, filozof religii (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie).
rozwiń zwiń