"Rozpruwacz kulturalny" o wystawie "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2019-10-01, 00:01

"Rozpruwacz kulturalny" o wystawie "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kopia obrazu Pabla Picasso "Guernica" namalowana przez Wojciecha Fangora w 1955 z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów . Foto: Danuta Isler/Polskie Radio

W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki, rozmawiali o wystawie "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku".

Posłuchaj

30.09.2019 "Rozpruwacz kulturalny". Gość: dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki
+
Dodaj do playlisty

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej otwarto wystawę dokumentującą sztukę, która wymierzona była w faszyzm i wojnę - najpierw w latach 30., potem w latach 50. i sztukę współczesną, która próbuje mierzyć się z tematem faszyzmu. Wystawa próbuje także częściowo pokazać uwikłanie tematu antyfaszyzmu w komunistyczną propagandę w latach socrealizmu w Polsce.

Dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki, ma wiele zastrzeżeń do wystawy. Przytoczył definicję faszyzmu. Przypomniał, że można go rozumieć historycznie jako koncepcję ustrojową, ideologiczną, ale również wynikające z koncepcji stalinowskich określenie "wszelkiego zła".

Zdaniem historyka wystawa wychodzi od lewicującej artystycznej grupy krakowskiej, młodych komunistów lub ludzi sympatyzujących z komunizmem lat 30. Ci twórcy mieli być prekursorami ruchu antyfaszystowskiego wynikającego ze stalinowskiej koncepcji propagandowej.

Druga część wystawy poświęcona jest wystawie "Arsenał", która odbyła się w 1955 r. w Warszawie, w ramach V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów pod tytułem "Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi".

- To była wystawa propagandowa, która z jednej strony miała pokazywać młodych artystów odchodzących od doktryny socrealizmu akademickiego, ale zaangażowanych w walce przeciwko wojnie i faszyzmowi, utożsamianym wtedy z imperializmem amerykańskim - analizuje dr Bernatowicz.

W opinii eksperta wystawa została oparta na takich fundamentach bezrefleksyjnie.

Wystawę można oglądać w Muzeum nad Wisłą, oddziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 17 listopada.

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 23:35

Polskie Radio 24/st

Polecane

Wróć do strony głównej