X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Twórczość Andrzeja Wajdy przez pryzmat wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:39
Do 8 września w krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę "Wajda". To monograficzna ekspozycja przygotowana przez dr. hab. Rafała Syskę. Na jej temat oraz na temat dorobku filmowego Andrzeja Wajdy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, badacz kina związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.  
Audio
  • 9.07.19 Prof. Piotr Kletowski: wielkość Wajdy wynikała z właściwego odczytywania czasów, w których żył.
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: BeeZeePhoto/Shutterstock.com

Celem wystawy "Wajda" jest m.in. ukazanie geniuszu mistrza dramaturgii oraz twórcy niezapomnianych obrazów. Ekspozycja opiera się przede wszystkim o scenariusze, szkice, rekwizyty, kostiumy, zapiski powstałe podczas procesu twórczego, a także projekty scenografii. Dzięki niej miłośnicy kina mają możliwość poznania mechanizmów powstawania poszczególnych filmów, jak i kontekstów, które towarzyszyły przy ich realizacji.

– Wystawę można określić jako elementarz życia i twórczości Andrzeja Wajdy. Została pomyślana jako kompendium wiedzy o artyście przeznaczone dla odbiorcy posiadającego podstawowe informacje dotyczące najbardziej znanego polskiego reżysera. Zapełnia ona lukę w polskim filmoznawstwie. Stanowi podsumowanie pracy Wajdy, który jako mistrz naszego kina po dziś dzień nie doczekał się kompletnej monografii książkowej – zauważył prof. Piotr Kletowski.

szmul zygielbojm  wystawa 1200.jpg
Filmowy portret Szmula Zygielbojma

Klęska zamieniana w triumf

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wielkość reżysera wynikała nie tylko z tego, że posiadał świetne wyczucie co do aktorów i wyboru odpowiednich elementów warsztatu filmowego, ale przede wszystkim właściwie odczytywał czasy, w których żył i przedstawiał własną wersję wydarzeń będącą zbieżną z odbiorem społecznym.

– Trudno nie zgodzić się również z Grzegorzem Królikiewiczem, który powiedział, że podstawowym tematem twórczości Andrzeja Wajdy było piękno klęski. Pokazywał ją w taki sposób, że nabierała wymiaru estetycznego i przez to przeistaczała się w zwycięstwo na polu artystycznym. Można go nazwać wielkim poetą klęski, którą zamieniał ją za pomocą swojego filmu w rodzaj estetycznego triumfu – podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

72. Festiwal Filmowy w Cannes. Zaskoczył ekspertów?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 15:30
– Rolą Cannes nie jest nagradzanie zasłużonych, a pójście do przodu i pokazanie kogoś mniej znanego, a także wskazanie fajnego zjawiska w historii światowego kina. (…) Główna nagroda dla Bong Joon-Ho nie powinna być zaskoczeniem – ocenił filmoznawca dr Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
rozwiń zwiń