X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Obraz miasta przełomu wieków. Łódź w reportażach z XIX i XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 22:30
Nakładem wydawnictwa Jacka Kusińskiego ukazała się książka "Szalone miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884-1918", która opowiada historię tego miasta przez pryzmat doniesień prasowych z tamtych lat. - Po tej książce zmieniłem obraz Łodzi - mówił autor, Jacek Kusiński, w rozmowie z "Rozpruwaczem Kulturalnym" Polskiego Radia 24. 
Audio
  • 17.06.19. "Rozpruwacz kulturalny": o obrazie Łodzi malowanym reportażami z przełomu wieków ("Rozpruwacz kulturalny"/ Polskie Radio 24)
Zabudowania przy Piotrkowskiej w Łodzi
Zabudowania przy Piotrkowskiej w ŁodziFoto: Shutterstock

Jak mówił autor, praca nad książką zajęła mu pięć lat. - Zaczęło się od czytania prasy łódzkiej w sposób ciągły i chronologicznie, od pierwszej gazety z 1884 roku. Wszystkie opisane tam wydarzenia przypisywałem autentycznym ulicom. Tak powstała dziwna książka, opisująca około 150 lokalizacji i zawierająca wszystkie wydarzenia, jakie prasa przypisała tamtym miejscom - mówił Jacek Kusiński. 

W "Szalonym mieście..." znajdziemy więc sprawozdania z cyrków, ogródków kawiarnianych, czyli opowieści o barwnym życiu miasta. Jak mówił Jacek Kusiński, przygotowując tę książkę stał się "obywatelem Łodzi od 1886 roku". - Śledziłem losy bohaterów: firm, żebraków, dziennikarzy, literatów, aktorów. Wtopiłem się w ich życie. Po tej książce zmieniłem obraz Łodzi. To, co znałem, runęło. Zobaczyłem inne miasto - mówił. 

- Czytelnik niezwiązany z Łodzią wyniesie z tej książki obraz miasta przełomu XIX i XX wieku. Widać zmiany historyczne - pierwszy samochód, telefon, tramwaj - dodał autor. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Jackiem Kusińskim. 

***

Rozmowę prowadził: Jakub Moroz

Polskie Radio 24/ mbl

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 17.06.19

Godzina emisji: 23.30

Zobacz więcej na temat: Łódź literatura reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:34
Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między kropkami. Książka "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 19:30
- Gehenna Polaków zaczęła się w 1939 roku po agresji sowieckiej na nasz kraj. Wtedy rozpoczęły się pierwsze wywózki, a nasi rodacy byli transportowani do różnych łagrów. Ostatnim punktem w ich opowieściach często była jednak Kołyma - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Warlikowski, historyk i redaktor merytoryczny książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski: nie rozmawiało się w Polsce o kryminałach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 10:50
- Kiedy 20 lat temu miałem wydać swoją pierwszą książkę, to zastanawiałem się, czy nie wydać jej pod pseudonimem. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego bałem się, że spotka mnie środowiskowy ostracyzm, a u studentów stracę autorytet - zdradził w audycji "Kulturalnie na temat" pisarz kryminałów Marek Krajewski.
rozwiń zwiń