more_horiz

Tomasz Rowiński: myślenie o Polsce katolickiej często bywa zbyt anachroniczne

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 09:59
- Chodzi o pokazanie, że tradycja katolicka jest pewnym własnym sposobem samorozumienia Polaków. To rodzaj zastanej rzeczywistości  - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta związany z kwartalnikiem "Christianitas", autor książki "Królestwo nie z tego świata".
Audio
  • 28.01.19 Pisarz: chrześcijańska państwowość to opozycja dla ideologii
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: facebook.com/pg/TYNIECWydawnictwoBenedyktynow

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że katolicyzm często objawia się w bardzo drobnych sprawach. - Głębia katolickiej tradycji w Polsce nie opiera się na założeniach ideologicznych. Myślenie katolickie jest wsparte na naturalnych wspólnotach. Do tego dochodzą właściwości etyczne i nadprzyrodzone - wyjaśnił pisarz i historyk idei.

Tomasz Rowiński zauważył, że "Solidarność" wytworzyła mechanizm uważania przeciwnika politycznego za wroga. - Po 1989 roku doszło w Polsce do wielu sporów. Mamy katastrofę smoleńską, która jest wielka tragedią wykorzystywaną, by politycznie delegitymizować rywali. Podobnie jest chociażby ze sprawą śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - mówił gość PR24.

Więcej w całej audycji. 

"Rozpruwacz Kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/ras

---------------------------

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 23.37  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badacz literatury: Zbigniewa Herberta i jego twórczość trzeba widzieć całościowo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 00:05
- Dominują pewne modele interpretacji twórczości Zbigniewa Herberta. W praktyce zostały one dostrzeżone w II połowie lat 80. lub na początku lat 90. XX wieku - mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" profesor Tomasz Garbol, badacz literatury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa interpretacja sztuki Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 05:01
- Kwestionuję proste podziały na sztukę globalną, której przypisywać  można pewną wartość, i sztukę regionów czy środowisk która miałaby charakter wtórny lub był pewnego rodzaju naśladownictwem. Ten podział jest upraszczający – mówił W Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, UJ, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Mirowski: w postaci Józefa Piłsudskiego jest wiele nieznanych epizodów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 08:41
- Józef Piłsudski jest w popkulturze niedostatecznie widoczny. Nie wykorzystują go dobrze kino, teatr i literatura - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk, redaktor i inicjator powstania książki "Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura".
rozwiń zwiń