more_horiz

Badacz literatury: Zbigniewa Herberta i jego twórczość trzeba widzieć całościowo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 00:05
- Dominują pewne modele interpretacji twórczości Zbigniewa Herberta. W praktyce zostały one dostrzeżone w II połowie lat 80. lub na początku lat 90. XX wieku - mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" profesor Tomasz Garbol, badacz literatury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Audio
  • 17.12.18 Tomasz Garbol: twórczość Herberta należy oceniać całościowo
W 2018 roku przypada 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta
W 2018 roku przypada 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta Foto: instagram.com/bibliotekanarodowa

Tomasz Garbol mówił o tym, jak rozumiane są dzieła poety. - Zbigniew Herbert to jeden z tych poetów, którzy z jednej strony są zbyt obecni, np. w przestrzeni szkolnej i edukacyjnej, a z drugiej strony ciągle czeka na głębokie odczytanie swojej twórczości. Trzy modele Herberta: klasyczny, patriotyczny i metafizyczny są głównymi ścieżkami praktyki interpretacji jego twórczości - wskazał gość PR24.

Badacz literatury podkreślił, że twórczość Zbigniewa Herberta wciąż cieszy się popularnością. - Jego książki nadal rozchodzą się stosunkowo dobrze. Znajdują swoich czytelników. To wynika z pewnej legendy poety. Ma ona po części swoje źródła w świadectwie Leopolda Tyrmanda, który wspomniał Herberta z lat 50. XX wieku, jako niezłomnego, który woli pisać do szuflady niż iść na pewne układy z totalitarną władzą - mówił naukowiec.

Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku. Poeta zmarł w 1998 roku.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jakub Moroz.

PR24ras

____________________ 

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 23:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozpruwacz kulturalny. Twórczość i nowa płyta zespołu Dead Can Dance

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 23:59
- Można na palcach obu rąk wyliczyć zespoły, które tworząc muzykę stosunkowo łatwą do opisania wyewoluowały w kierunku czegoś niebanalnego - mówił o najnowsza płycie "Dionysus" i całej twórczość zespołu Dead Can Dance Marek Horodniczy, krytyk muzyczny, współzałożyciel kwartalnika "44 / Czterdzieści i Cztery".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli nie pójdziemy za chrześcijaństwem, grozi nam apokalipsa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 08:59
- Jeśli nie pójdziemy do końca za chrześcijaństwem, to grozi nam apokalipsa rozumiana jako masowa eskalacja przemocy na skalę globalną, grożąca istnieniu ludzkości – powiedział w Polskim Radiu 24 filozof i socjolog dr Paweł Rojek, odnosząc się do twórczości René Girarda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eter" Krzysztofa Zanussiego. Wokół mitu Fausta

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:59
W kinach można oglądać najnowszy filmu reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W rolach głównych wystąpili Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra. O filmie w audycji Jakuba Moroza mówił dr Łukasz Jasina, filmoznawca i historyk.
rozwiń zwiń