X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 10:38
Czym jest oświecenie? Pytał niegdyś Immanuel Kant. Wydaje się, że pytanie to należy postawić raz jeszcze, bowiem o te epokę toczą się zaciekłe spory. Jak było naprawdę? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do książki „Drogi do nowoczesności” Gertrudy Himmelfarb, która ukazał się na polskim rynku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Agnieszka Nogal, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 15.10.18 prof. Agnieszka Nogal: „Himmelfarb pokazuje, że oświecenie francuskie jest martwe (…)”.
W maju Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały wystawę Czym jest Oświecenie? .
W maju Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały wystawę "Czym jest Oświecenie?" .Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Postmoderniści potępiają oświecenie mówiąc, że monarchie i ucisk feudalny zastąpiono uściskiem rozumu. Konserwatyści także bywają sceptyczni, a niekiedy nawet potępieńczy względem oświecenia, bo to od rewolucji francuskiej, inspirowanej, jak twierdzą, myślą oświecenia, zaczęło się zło na świecie.

Natomiast liberałowie i lewica w oświeceniu upatrują iskierki, która rozpaliła pożar dający nam wolność. To właśnie w oświeceniu, zdaniem niektórych, zaczęły się wszystkie nasze swobody.  

– Himmelfarb bierze udział w dyskusji na temat oświecenia. Opisuje trzy jego różne wizje. Jej zamiarem jest próba ocalenia pewnej idei tej epoki. Chce pokazać, że warto do niej wracać i że nie jest martwa. Według niej nie da się uratować już oświecenia francuskiego. Jest ono bardzo racjonalistyczne i filozoficzne. Było jedynym momentem w dziejach, gdy filozofowie tworzyli rzeczywistość polityczną. Miało charakter rewolucyjny, gdyż rozsadziła wszystkie struktury społeczne i zaprojektowała je od nowa – powiedziała prof. Agnieszka Nogal.

Wielu historyków reprezentuje przekonanie, że francuskie oświecenie było „dziadkiem” rewolucji bolszewickiej. Idee, które ukształtowały rewolucję francuską, znacząco wpłynęły na Lenina i były pierwszą próbą zbudowania historii od nowa, tak jak później próbowali uczynić to bolszewicy. – Przyznał to sam Karol Marks. Mówił, że niedokończone dzieło rewolucji francuskiej wymagało dopełnienia – wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24

„Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 23.37  

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Diderot – odnaleziony sens życia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 06:02
- Zmory, które wisiały nad jego epoką i nad nim samym, niczym się nie różnią od tych, które nas dzisiaj dręczą. Zwłaszcza problem władzy i ingerencji religii w życie codzienne – tłumaczył aktualność myśli filozofa literaturoznawca, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń