Ponad 300 prac Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie

2018-07-11, 10:22

Ponad 300 prac Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie
Józef Brandt, Wyjazd Jana III i Marysieńki z Wilanowa, 1897, olej, płótno. Foto: http://www.mnw.art.pl/

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 22 czerwca trwa wystawa malarstwa Józefa Brandta. Ten uważany za jednego za najwybitniejszych XIX malarzy polskich nie doczekał się w przeszłości tak obszernej wystawy. O malarstwie Józefa Brandta mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bagińska, współkuratorka wernisażu.

Posłuchaj

011.07.2018 Rozpruwacz Kulturalny: Ponad 300 prac Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie. Gość: Agnieszka Bagińska, współkuratorka wystawy
+
Dodaj do playlisty

Już w młodości Józef Brandt uległ fascynacji dziejami XVII-wiecznej Polski. Wielokrotnie wyprawiał się na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej: na Ukrainę, Podole, w rejony zaporoskich Dzikich Pól. Podróże te wywarły decydujący wpływ na ukształtowanie jego wizji malarskiej. Tworząc epicką opowieść o historycznej przeszłości tych ziem, artysta niezwykle sugestywnie oddawał klimat epoki i specyfikę krajobrazu. Ukazany w jego obrazach świat awanturniczej epopei, której bohaterami są polscy rycerze, lisowczycy, Kozacy, Turcy, Tatarzy, porywa barwną egzotyką. 

Ze względu na tematykę i charakter swoich prac Józef Brandt często kojarzony jest Henrykiem Sienkiewiczem. - Gdybyśmy mieli wskazać odpowiednika Sienkiewicza wśród polskich malarzy to na pewno byłby nim Józef Brandt. Scenerie jego obrazów byłyby idealnym miejscem do umieszczenia bohaterów Sienkiewicza. Obaj artyści pełnili podobną pocieszającą, nieoceniającą rolę w polskiej kulturze tego czasu przypominając wiek XVII, okres wielkości Rzeczypospolitej - podkreśliła Agnieszka Bagińska.

Brandt za życia powszechnie ceniony i będący czołową postacią polskiego środowiska artystycznego w Monachium, gdzie prowadził pracownię i nieformalną szkołę malarską, w której uczyło się wielu Polaków nigdy nie doczekał się tak dużej wystawy jak ta w Muzeum Narodowym w Warszawie. - Tak dużej wystawy Brandt nigdy nie miał, nie znaczy to jednak, że nie był do tej pory przypominany przez inne muzea. Już kilka lat po jego śmierci organizowano wystawy retrospektywne, np. w warszawskiej Zachęcie. W latach 60. i 80. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu często przypominało tę sylwetkę niewielkimi wystawami. Nasza wystawa rzeczywiście pokazuje całokształt twórczości Brandta i prezentujemy na niej ponad 300 dzieł - powiedziała współkuratorka wystawy.

Wystawę można oglądać do 30 września 2018 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Rozmawiał Jakub Moroz.

_____________________

Data emisji: 03.07.18

Godzina emisji: 22:05

Polecane

Wróć do strony głównej