X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozpruwacz Kulturalny: Życie i twórczość Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 19:11
Irlandzki dramaturg, prozaik i eseista. Uznawany za ostatniego modernistę i odnowiciela XX-wiecznego dramatopisarstwa. Samuel Beckett jest autorem m.in. siedmiu powieści, ponad trzydziestu utworów dramatycznych, kilkudziesięciu esejów, a także stu wierszy. O życiu i dorobku zdobywcy Nagrody Nobla mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Antoni Libera, tłumacz i znawca Becketta.
Audio
  • 18.11.17 Antoni Libera: „Dla Czesława Miłosza Beckett był najuczciwszym pisarzem europejskiego Zachodu (…)”
Samuel Beckett w 1977 r. Fotografia autorstwa Rogera Pica
Samuel Beckett w 1977 r. Fotografia autorstwa Rogera PicaFoto: wikimedia/domena publiczna

Gość Polskiego Radia 24 jest jednym z bardziej znanych polskich humanistów i badaczy twórczości wielu najznamienitszych pisarzy. Jednak postać Samuela Becketta zajmuje szczególne miejsce w jego pracy badawczej. Antoni Libera przyznał, że w literaturze irlandzkiego dramaturga znalazł coś pociągającego, coś w czym znalazł swoje odbicie.

– W początkach mojej przygody z dziełami Becketta doznałem pewnego olśnienia i zauroczenia, co sprawiło, że do dzisiaj jest mi on niezwykle bliski. Jeden z motywów przewodnich w jego twórczości, to zwrócenie uwagi na to, że człowiek do pewnego momentu szedł w parze z Bogiem, w czasie swojego rozwoju, jednak w pewnym momencie ich drogi się rozeszły. Człowiek zaczął wymyślać się sam i dlatego cierpi. Dla Samuela Becketta "śmierć" Boga w życiu ludzi jest czymś katastrofalnym. Różnił się tym od całego paryskiego egzystencjalizmu, który głosił, że odrzucenie Boga stanowi dla człowieka wyzwolenie – wskazał tłumacz. 

Ponadto Antoni Libera omówił również najnowsze wydanie dzieł Samuela Becketta "Utwory wybrane. Eseje, proza, wiersze", które w listopadzie pojawiło się na czytelniczym rynku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Audycję prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

____________________ 

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 18:15

Czytaj także

"Gdyby Herbert żył dzisiaj, nie miałby gdzie publikować”

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 16:03
93 lata temu, 29 października 1924 roku, we Lwowie przyszedł na świat Zbigniew Herbert. O jego twórczości, a także emocjach, które wzbudza, mówił w Polskim Radiu 24 znawca jego twórczości, autor książek o Herbercie, współtwórca Warsztatów Herbertowskich, Józef Ruszar.
rozwiń zwiń