X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Film „Dunkierka”. Czy ma szansę zostać klasykiem kina wojennego?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 19:55
– Efekt po obejrzeniu filmu jest porażający – ocenił dzieło Christophera Nolana scenarzysta Jan Pawlicki. W Polskim Radiu 24 rozmowa o jednej z najgłośniejszych premier ostatnich tygodni, która zebrała niezwykle pochlebne opinie wśród znawców kina wojennego, a także przyciągnęła setki tysięcy widzów. Czy „Dunkierka” ma szansę stanąć w jednym szeregu z takimi tytułami jak „Szeregowiec Ryan” lub „Most na rzece Kwai”?
Audio
  • 12.08.17 Jan Pawlicki: „Dunkierka" jest absolutnie wybitnym filmem wojennym
Mat. prasowe
Mat. prasoweFoto: Collection Christophel/EAST NEWS

Przejmujący obraz brytyjskiego reżysera przedstawia historię alianckich żołnierzy, którzy na przełomie maja i czerwca 1940 roku zostali osaczeni i zmuszeni do odwrotu przez wojska niemieckie. W efekcie tych wydarzeń znaleźli się na plaży w Dunkierce W związku z tym zorganizowano operację „Dynamo”. Pozwoliła ona, pomimo ciągłych walk z Niemcami, na ewakuację niemal 340 tys. żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, wojsk francuskich i belgijskich do Wielkiej Brytanii.

– W mojej opinii film można bezdyskusyjnie zaliczyć do kategorii dobrego filmu wojennego. Posiada w sobie majestat dużego i klasycznego kina opowiadającego o wydarzeniach rozgrywających się w czasie konfliktów zbrojnych. Należy zwrócić uwagę na niezwykłą oprawę muzyczną Hansa Zimmera, która momentami jest wręcz brutalna dla uszu. Ma w sobie również coś halucynogennego – powiedział dr Michał Oleszczyk, filmoznawca i krytyk filmowy.

Jan Pawlicki  przyznał, że dzieło Christophera Nolana ma ogromną szansę, by wejść do klasyki światowej kinematografii i to nie tylko tej traktującej o filmach wojennych. Jego zdaniem nie ma szansy, by szybko się zestarzało, a upływający czas pozytywnie zweryfikuje wizję przedstawioną przez reżysera.

– Przede wszystkim widz ma możliwość niemal namacalnie odczuwać wszystkie emocje targające bohaterami filmu, w szczególności ich strach i zagubienie. Sposób, w jaki wykonano tę produkcję jest dla mnie majstersztykiem, mimo tego, że nie jest to produkcja spektakularna, obfitująca w dużą liczbę efektów specjalnych – dodał dziennikarz.

Polskie Radio 24/db

_______________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 18.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film „Wołyń” i jego przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 19:41
Ostre, bolesne, nieunikające trudnych i kontrowersyjnych tematów, zmuszające do refleksji nad rzeczywistością, a także nad historią. Takie są filmy Wojciecha Smarzowskiego. W ten nurt wpisuje się również jego najnowsze dzieło – „Wołyń”, który dotyka jednego z najbardziej traumatycznych momentów polskiej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: o barwach kinematografii i ich znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 21:42
W niektórych filmach kolor odgrywa wyjątkową rolę. Czasem ma znaczenie symboliczne, niekiedy dopełnia akcję, albo wręcz prowadzi narrację. O barwach w kinematografii mówili w audycji Kwadratura Kultury Dorota Kołodyńska (scenograf i kostiumolog) i Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, filmoznawca).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heroiczna postawa Jana i Antoniny Żabińskich ocaliła 300 Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 12:30
Od 24 marca w kinach można oglądać wyprodukowany w Hollywood film "Azyl". To historia Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej w swojej willi, w warszawskim ZOO uratowali blisko 300 Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kino najważniejszą ze sztuk". Radziecka kinematografia wojenna

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 11:45
Zbliża się 9 maja, dzień obchodzony w Rosji jako zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, w której Związek Radziecki pokonał III Rzeszę. W magazynie 7 Dni: Wschód tematykę wojenną w kontekście radzieckiej kinematografii omawiał Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń