X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co pozostało z myśli humanistycznej?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 19:20
Uroczystą sesją zainaugurowano w Pałacu Prezydenckim cykl wydawniczy mający przypomnieć prace polskich filozofów od czasów średniowiecza. Przy tej okazji w audycji „Rozpruwacz kulturalny” rozmowa na temat stanu myśli humanistycznej i jej odbioru we współczesnym świecie.
Audio
  • 18.03.17 prof. Piotr Nowak: Nie wolno stać się zakładnikiem myślenia wedle kryterium opłacalności
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/Unsplash

Zdaniem prof. Lecha Trzcionkowskiego, historyka, filologa klasycznego i religioznawcy, humanistyka jest wartością samą w sobie, gdyż służy myśleniu. Studia humanistyczne lub lektura prac, które zostały napisane przez humanistów, wybija człowieka ze zwykłej codzienności.

– Humanistyka ma wartość myśli krytycznej poddającej w wątpliwość to, co początkowo wydaje się oczywiste. Powinnością profesorów uprawiających jedną z nauk humanistycznych jest budowanie pewnej problematyki i wybijanie z oczywistości – powiedział dyrektor Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Piotr Nowak, zastępca redaktora naczelnego pisma „Chronos”, zwrócił uwagę, że niezwykle istotnym jest zagwarantowanie jak najpełniejszej suwerenności i wolności myślenia, z czym w dzisiejszych czasach bywa różnie.

W całej rozmowie prof. Lecha Trzcionkowski i prof. Piotr Nowak w szerszy sposób przyjrzeli się innym aspektom dotyczącym humanistyki i filozofii.

Audycję „Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

__________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 18.15

 

Czytaj także

Z Papieżem o filozofii

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:46
"Filozofia dla życia" - jedyny dotąd wywiad-rzeka z profesorem Andrzejem Półtawskim - wybitnym filozofem, bliskim przyjacielem Karola Wojtyły i wielkim znawcą jego myśli filozoficznej - wchodzi właśnie do księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia dla Życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 19:01
Tegorocznym laureatem dwunastej edycji nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka został Krzysztof Ziemiec. Dziennikarz jest także współautorem wywiadu-rzeki „Filozofia dla Życia”, gdzie wraz z Markiem Maciejczakiem rozmawiał z profesorem Andrzejem Półtawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam filozofia?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:48
Filozofowie Tomasz Stawiszyński (Polskie Radio RDC) i dr Jacek Dobrowolski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego) wtajemniczali słuchaczy Polskiego Radia 24 w arkana filozofii. Kim jest człowiek? Jak żyć? Dlaczego odczuwamy bezsens i nicość? Czym wypełniamy tę pustkę egzystencjalną – to tylko niektóre pytania, które padły w audycji.
rozwiń zwiń