"Przełęcz ocalonych" – siła wiary ukryta w filmie

2016-11-19, 19:37

"Przełęcz ocalonych" – siła wiary ukryta w filmie
Andrew Garfield jako Desmond Doss w filmie "Przełęcz ocalonych". Foto: Monolith Films/materiały prasowe

Najnowszy obraz Mela Gibsona odbił się szerokim echem w filmowym środowisku. Pokazał jak ważna jest wiara i przywiązanie do wyznawanych zasad. Udowodnił również, że żołnierz może zostać bohaterem bez choćby jednego wystrzału w stronę wroga.

Posłuchaj

19.11.16 ks. Witold Kawecki: Gibson zrobił film z przesłaniem ewangelicznym
+
Dodaj do playlisty

Desmond Doss, główna postać w "Przełęczy ocalonych", był pierwszym żołnierzem, który odmówił aktywnej służby wojskowej ze względu na przekonania. Mimo to został wyróżniony Medalem Honoru – najwyższym odznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych nadawanym za wyjątkowe akty odwagi i męstwa z narażeniem życia.

– To naprawdę dobre kino. Moim zdaniem jest to również dzieło kryptoteologiczne. Oprócz tego, że film jest wysokich lotów produkcją batalistyczną, to dodatkowo podskórnie i w ukryciu pokazuje nam kawał dobrej teologii. Jest to czysta katecheza w duchu chrześcijaństwa i ewangelii. Bardzo cenię Mela Gibsona za to, że zrobił film z przesłaniem ewangelicznym – powiedział ks. Witold Kawecki, profesor nauk teologicznych z UKSW.

"

Ksiądz Witold Kawecki Jest to czysta katecheza w duchu chrześcijaństwa i ewangelii

W czasie II wojny światowej Doss, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego zaciągnął się do służby w armii. Zaznaczył jednak, że nie będzie korzystał z broni. Przemoc kłóciła się z jego moralnymi i religijnymi przekonaniami. Nie chciał odbierać życia innym, ale je ratować. Dlatego został sanitariuszem i w trakcie swojej posługi ocalił życie 75 osobom.

– Ta produkcja jest spełnieniem moich marzeń. Cały czas czekam na to, aż ktoś w Polsce pokaże film, w którym dążenia współczesnego człowieka będą miały charakter religijny. Gibson ukazuje zwyczajnych ludzi w skrajnych sytuacjach i to, że ich czyny oraz wymiar bohaterstwa mają poza doczesną motywację – podkreśliła prof. Mariola Marczak, filmoznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz. 

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 18:15

Polecane

Wróć do strony głównej