X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Henryk Sienkiewicz i jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 20:00
– Sienkiewicz jest jedynym pisarzem klasycznym, który od ponad 100 lat jest mocno obecny w polskiej kulturze – powiedział prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” Jakub Moroz wraz ze swoimi gośćmi przyjrzeli się twórczości Henryka Sienkiewicza w stulecie jego śmierci.
Audio
  • 05.10.16 Prof. Krzysztof Koehler: twórczość Sienkiewicza może uchodzić za niepasującą do współczesnych czasów
Portret Henryka Sienkiewicza, 1890 r.
Portret Henryka Sienkiewicza, 1890 r.Foto: wikipedia.org

Prof. Krzysztof Koehler, poeta i wicedyrektor Instytutu Książki, zaznaczył, że istota twórczości Henryka Sienkiewicza opiera się na tym, że tworzył literaturę, w której jednym z głównych elementów był motyw waleczności i rycerskości.

– Jego twórczość była bardzo istotna dla pokolenia przedwojennego, które odnajdywało w jego dziełach pewien archetyp postępowania. Wystarczy spojrzeć chociażby na pseudonimy żołnierzy polskiego podziemia z okresu II wojny światowej, którzy w ten sposób nawiązywali do sienkiewiczowskich bohaterów stających w obronie Ojczyzny – wskazał literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niewyjaśnionym fenomenem Henryka Sienkiewicza, na który uwagę zwrócił prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, jest to, że dzieła twórcy Trylogii były niezwykle popularne na przełomie XIX i XX wieku wśród polskich chłopów.

– Całe grupy chłopstwa zbierały się u miejscowego pisarza lub ekonoma, który odczytywał na głos fragmenty twórczości Sienkiewicza. Można powiedzieć, że wszedł on do warstwy społecznej, która powinna uznać go za pisarza obcego klasowo. Przecież przez większość swojej aktywności pisarskiej skoncentrowany był na szlachcie. Natomiast chłopom nie wyznaczał żadnego konkretnego miejsca w swojej narracji historycznej – dodał.   

Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 05.11.16

Godzina emisji: 18.15

Czytaj także

od Reymonta do Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 18:37
Po odzyskaniu niepodległości literacką Nagrodę Nobla otrzymali trzej polscy twórcy. Władysław Reymont za powieść „Chłopi”, Czesław Miłosz za całokształt twórczości i Wisława Szymborska za „poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi angażują się w Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:30
W tegoroczne Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza zaangażowało się wiele szkół w całym kraju. Nawet najmłodsze dzieci mogły na różny sposób uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czyta „Quo vadis”

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 17:22
Przetłumaczona na ponad 50 języków i jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. „Quo vadis”, dzieło, za które Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką nagrodę Nobla i stał się pisarzem o światowej renomie. W sobotę w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. Z okazji ustanowienia przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza, to właśnie „Quo vadis” stało się bohaterem wydarzenia.
rozwiń zwiń