X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Wajda i polskość

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 19:16
– Nie możemy znaleźć takiego twórcy w jakiejkolwiek innej kinematografii narodowej, który swojej wspólnocie towarzyszyłby w tak ważnych momentach, jak towarzyszył polskiej wspólnocie Wajda – powiedział w audycji Rozpruwacz Kulturalny Jakub Majrmurek („Krytyka Polityczna”). O znaczeniu zmarłego reżysera mówiła w Polskim Radiu 24 również Magdalena Łobodzińska (TVP Kultura).
Audio
  • 15.10.16 Rozpruwacz Kulturalny: Andrzej Wajda i polskość. Goście: Jakub Majrmurek i Magdalena Łobodzińska
Andrzej Wajda podczas 41 Festiwalu Filmowego w Gdyni
Andrzej Wajda podczas 41 Festiwalu Filmowego w Gdyni Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jakub Majmurek podkreślał, że Andrzej Wajda zajmuje wyjątkową pozycję w polskiej kulturze i światowej kinematografii.

– Wajda cały czas towarzyszy sporom Polski i najważniejszym dyskusjom, jakie toczy polska wspólnota. To w światowej kinematografii pozycja bez precedensu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Magdalena Łobodzińska zapytana przez prowadzącego audycję Mateusza Matyszkowicza o filmy Wajdy najbardziej pokrzepiające i najbardziej przygnębiające zwróciła uwagę, że obrazy zmarłego reżysera nieszczególnie krzepią.  

– Nie przychodzi mi na myśl żaden film Wajdy, który by mnie szczególnie pokrzepił. Oczywiście "Człowiek z żelaza" i "Człowiek z marmuru" to są  filmy, które wtedy niesamowicie nas wspierały. Jeśli jednak chodzi o filmy przytłaczające to "Popioły", "Wesele" i "Lot" – mówiła Łobodzińska.

W programie również interpretacje poszczególnych filmów Wajdy.

Andrzej Wajda odszedł 9 października w wieku 90 lat.

Gospodarzem audycji był Mateusz Matyszkowicz.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 15.10.2016

Godzina emisji: 19.15


Czytaj także

Zmarł Andrzej Wajda. "Nie ma kim go zastąpić"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 09:31
- Polskie kino i kultura wchodzą w bardzo długi okres żałoby. Nie będzie ona spowodowana tylko tym, że odszedł Andrzej Wajda, ale także tym, że nikogo jego formatu dzisiaj nie mamy - wspominał Andrzeja Wajdę krytyk filmowy Tomasz Raczek. Wybitny reżyser, laureat Oscara, współtwórca polskiej szkoły filmowej, odszedł w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Andrzeja Wajdy: nigdy nie osiadł na laurach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 17:19
- Mamy do czynienia ze śmiercią ostatniego reżysera polskiej szkoły filmowej, czyli być może najważniejszej epoki w historii kina, na pewno powojennego kina polskiego – powiedział w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz. Gość wspominał w ten sposób polskiego reżysera, scenarzystę i scenografa, który zmarł w niedzielę w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był reżyserem, którego się ogląda. Świat wie, kim był Andrzej Wajda"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 22:51
– Gdybym nie zagrał u Wajdy, nigdy bym nie grał zagranicą – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Pszoniak. Aktor na naszej antenie wspominał zmarłego w niedzielę reżysera, twórcę takich filmów jak „Ziemia Obiecana”, „Kanał” czy „Człowiek z marmuru”.
rozwiń zwiń