X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Film „Wołyń” i jego przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 19:41
Ostre, bolesne, nieunikające trudnych i kontrowersyjnych tematów, zmuszające do refleksji nad rzeczywistością, a także nad historią. Takie są filmy Wojciecha Smarzowskiego. W ten nurt wpisuje się również jego najnowsze dzieło – „Wołyń”, który dotyka jednego z najbardziej traumatycznych momentów polskiej historii.
Audio
  • 08.10.16 Łukasz Muszyński: „>>Wołyń<< jest filmem przedstawiającym horror nacjonalizmu i to, jak łatwo go rozpętać.
Kadr z filmu Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiegofot.wolyn.org
Kadr z filmu 'Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego/fot.wolyn.org

Potępienie nacjonalizmu i ukazanie kolejnych etapów przybierającej na sile nienawiści. Oto główne przesłania płynące z „Wołynia”. Rzeź blisko 60 tys. Polaków, której w latach 1943-1944 dokonali ukraińscy nacjonaliści jest jedną z największych traum naszego narodu.

– Film Wojciecha Smarzowskiego jest bardzo dobrym i wstrząsającym dziełem. Jako pierwszy podjął niezwykle trudny temat. Jednak i tak wykazał się pewną wstrzemięźliwością, bo nie pokazał całego horroru i największych okropności jakich doświadczyli Polacy. „Wołyń” jest produkcją, która ma pojednać Polaków i Ukraińców poprzez katharsis – powiedział Łukasz Adamski, krytyk filmowy tygodnika "W Sieci".

Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z portalu Filmweb.pl, podkreślił, że wbrew tytułowi w dziele mało miejsca poświęcono miłości i bliskim relacjom pomiędzy bohaterami.

Ponadto w audycji goście w szerszy sposób zrecenzowali film „Wołyń” i to, jakie niesie ze sobą przesłanie.   

Polskie Radio 24/db

__________________  

Data emisji: 08.10.16

Godzina emisji: 18.15

Czytaj także

Wołyń: dla Polaków ludobójstwo, dla Ukraińców tragedia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 13:13
Wydarzenia na Wołyniu z II wojny światowej przez wielu historyków polskich nazywane są ludobójstwem. Strona ukraińska natomiast nazywa zdarzenia z 1943 roku polsko-ukraińskim konfliktem. Czy jest szansa na nadanie jednej interpretacji zdarzeniom historycznym? O tym w audycji 7 Dni Wschód rozmawiali dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN i dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wołyń” a relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 22:04
7 października na ekranach kin pojawi się „Wołyń” – nowy film Wojciecha Smarzowskiego. Rzeź wołyńska, wokół której zbudowana jest jego fabuła, do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O trudnej historii oraz polskiej polityce wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nos Kleopatry: o filmie „Wołyń i trudnych relacjach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 09:00
Na początku października na ekranach kin pojawi się „Wołyń”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja już teraz wzbudza wiele kontrowersji. Poruszony w filmie temat rzezi wołyńskiej z lat 1943-44 do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O produkcji i trudnej historii rozmawiali w audycji „Nos Kleopatry” dr hab. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i dr hab. Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukając Dziury w Całym: relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 20:41
Czy relacje polsko-ukraińskie cechuje nadmierny romantyzm? Czy nacjonalizm ukraiński jest autentycznym zagrożeniem? Czy stosunki między Ukrainą a Polską zmieni film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym Łukasza Warzechy rozmawiali Wojciech Mucha ("Gazeta Polska Codziennie") i dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzenie na Wschód: Premiera „Wołynia”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 18:02
W piątek na ekrany kin trafi „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Film już teraz jednak wzbudza dużo kontrowersji, zwłaszcza za naszą wschodnią granicą. Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta i Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń