X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Białoruś nie może już się pozycjonować na państwo neutralne". Analityk PiSM o manewrach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 20:36
- Ewidentnie Aleksander Łukaszenka musi spłacić nieformalny dług wobec Rosji. Zapłacić za to, że Kreml wsparł go politycznie, finansowo i militarnie po zeszłorocznych wyborach - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Sytuację w związku z manewrami Zapad-2021 skomentował także Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • Anna Maria Dyner i Piotr Żochowski o ćwiczeniach Zapad-2021 (Spojrzenie na wschód)
Manewry Zapad-2021
Manewry Zapad-2021Foto: PAP/EPA

Aktywna faza manewrów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021 potrwa do 16 września. W Rosji terenem ćwiczeń jest Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem. Oficjalnie w manewrach bierze udział 200 tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich, z tego 12,8 tys. na Białorusi.

mid-epa09465793-2.jpg
"Rosja może wykorzystać sytuację do konfliktu z Ukrainą". Kuczyński o manewrach Zapad-2021

- Politycznie z ćwiczeń Zapad-2021 wynika, że Białoruś nie może się już pozycjonować na państwo dawcę bezpieczeństwa w regionie, w jakikolwiek sposób neutralne. Jeszcze do ubiegłego roku Białoruś próbowała budować na tym swoją politykę zagraniczną. Nawet w warstwie retorycznej zostało to zmienione. Szczególnie jest to niebezpieczne z punktu widzenia Ukrainy. Wcześniej przynajmniej liczono na neutralność Białorusi, że w sytuacji konfliktu z Rosją łatwiej byłoby bronić się Ukrainie. Ewidentnie Aleksander Łukaszenka musi spłacić nieformalny dług wobec Rosji. Zapłacić za to, że Kreml wsparł go politycznie, finansowo i militarnie po zeszłorocznych wyborach - powiedziała Anna Maria Dyner. 

Natomiast Piotr Żochowski zwrócił uwagę, że celem polityki rosyjskiej jest poważenie wzmacniania potencjału obronnego np. w Polsce. - Istnieje trwały przekaz, że Rosja jest tak silna, że nie wygra się z nią wojny. Jednak USA nie ograniczyły pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ta współpraca będzie raczej podstawowym elementem wzmacniania obronności naszego wschodniego sąsiada. Na razie Rosja bezpośredniego efektu i sukcesu nie odniosła - tłumaczył ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich. 


Posłuchaj
25:41 PR24 2021_09_15-20-33-33.mp3 Anna Maria Dyner i Piotr Żochowski o ćwiczeniach Zapad-2021 (Spojrzenie na wschód)

 

W ramach manewrów Zapad-2021, w obwodzie kaliningradzkim na poligonie Prawdinski odbyły się w środę ćwiczenia żołnierzy wojsk desantowych. Desant około 300 ludzi osłaniało lotnictwo wojskowe Floty Bałtyckiej: myśliwce Su-27 i bombowce Su-24.

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Goście: Anna Maria Dyner (PISM), Piotr Żochowski (OSW)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24

Czytaj także

"Chodzi o podnoszenie temperatury debaty i badanie sytuacji". Kardaś o ćwiczeniach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:00
- Efekt propagandowy ćwiczeń Zapad-2021 został osiągnięty poprzez zwrócenie uwagi Zachodu na owe manewry - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń