X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W tekście jest mnóstwo błędów". Prof. Grala o artykule prezydenta Putina

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 22:00
- Ostatni tekst prezydenta Rosji i jego słowa w nim zawarte, ma poziom dyletancki i faktycznie nawet go nie obciąża - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, polski historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/kirill_makarov

Gość audycji mówił między innymi o rosyjskiej propagandzie oraz o tym, na ile sięga ona do pokładów rosyjskiego myślenia o historii. Jak wyjaśnił, wszystkie komentarze ignorują pułapkę semantyczną dotyczącą ostatniego wystąpienia i słów Władimira Putina.

Prezydent Rosji opublikował bowiem artykuł, w którym przekonuje, że "prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa w partnerstwie z Rosją". Powtarza także opinię, którą wyrażał wielokrotnie, że Rosja i Ukraina to "jeden naród".

"Naród różnie rozumiany"

Putin shutt-1200.jpg
Prof. Żurawski vel Grajewski: imperialna polityka Rosji ma wzmocnić władzę na Kremlu

- Słowo naród może być różnie rozumiane np. albo jako nacja, albo jako lód boży, może być więc różnie pojmowane i tłumaczone. Gorsze i niebezpieczniejsze słowa dotyczyły jednak jedności. Władimir Putin powtarza też tezy historiografii urzędowej od lat 300. Problem polega na tym, kto mówi i jak dziś o tym mówi - powiedział prof. Hieronim Grala.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej Kremla, prezydent Rosji przedstawia swoją wizję historii Ukrainy i relacji rosyjsko-ukraińskich. Akcentuje wspólną historię dawnej Rusi, wspólnotę religijną i bliskość językową obu narodów.

"Grupa robocza"

Wspomina o traktacie ryskim z 1921 roku, na mocy którego, jak to ujmuje, "zachodnie ziemie byłego imperium rosyjskiego przypadły Polsce". Na tych ziemiach "rząd polski rozwinął w okresie międzywojennym aktywną politykę przesiedleńczą", trwała "bezwzględna polonizacja".

- W przygotowanie tego tekstu nie był zaangażowany ani jeden poważny i liczący się uczony, a raczej grupa robocza ludzi, sztucznie skonstruowana. W tekście jest całe mnóstwo błędów, a sam prezydent Rosji nie ma rzetelnej wiedzy historycznej - zauważył gość PR24 i dodał, że mamy do czynienia z samodzielną pracą naukową z przymrużeniem oka.


Posłuchaj
24:52 _PR24_AAC 2021_07_28-20-33-15.mp3 Prof. Hieronim Grala o artykule W. Putina ("Spojrzenie na Wschód")

***


Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Hieronim Grala (polski historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 20:33

Czytaj także

Hlebowicz: w Rosji myślenie o standardach Zachodu nie jest popularne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 13:27
- Pytanie o to, czy Rosja kiedykolwiek się zdemokratyzuje, jest pytaniem o politykę tego kraju i tradycje myślenia sowieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarembiuk: zapraszanie przywódcy Rosji do rozmów z liderami UE to obraza nie tylko dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:42
- Europa musi zrozumieć, że sankcje przeciwko reżimowi Łukaszenki nie wystarczą. Potrzebne są też sankcje przeciwko Putinowi - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Domu Białoruskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń