X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowy kanclerz Niemiec a Nord Stream 2. Doleśniak-Harczuk: scena polityczna jest bardzo podzielona

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 21:03
- Scena polityczna w Niemczech jest bardzo podzielona. Myślę, że więcej odpowiedzi na ten temat uzyskamy po wyborach. (…) Już trzy lata temu publicyści w Niemczech mówili, że polityka ich rządu względem tej inwestycji nie jest jednoznaczna - powiedziała o perspektywach projektu Nord Stream 2 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. Niemiec. Gościem "Spojrzenia na wschód" był także Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjneFoto: suehling/shutterstock

Prezydium Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) poparło zdecydowaną większością głosów kandydaturę Armina Lascheta na kanclerza Niemiec. Nowy kanclerz zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel, która rządzi w Niemczech od 16 lat. Armin Laschet mówi już o swojej wizji Niemiec i podkreśla znaczenie Unii Europejskiej dla Berlina. W związku z tą zmianą pojawiają się pytania o przyszłość Nord Stream 2.

Angela Merkel PAP-1200.jpg
Kto zastąpi Merkel w fotelu kanclerza Niemiec? Cywiński: centroprawica nie wybrała jeszcze swojego kandydata

"Podzielona scena polityczna"

Olga Doleśniak-Harczuk powiedziała, że siły polityczne u naszych zachodnich sąsiadów są bardzo podzielone w sprawie rosyjsko-niemieckiej inwestycji. - Sprawa Nord Stream 2 jest skomplikowana. Obserwując debaty, które przetoczyły się przez ostatni rok w Bundestagu, widać jak rozkładają się siły pro i kontra tej inwestycji. Walka toczy się na kilku frontach. Partie koalicji rządzącej, czyli CDU, CSU i SPD próbują dowodzić, że jest to projekt służący całej Europie - powiedziała.

- Scena polityczna w Niemczech jest bardzo podzielona. Myślę, że więcej odpowiedzi na ten temat uzyskamy po wyborach. (…) Już trzy lata temu publicyści w Niemczech mówili, że nie ma jednoznacznej polityki do tej inwestycji - dodała.

Czytaj także: 

Wojciech Jakóbik podkreślił, że polityka niemiecka skłania się ku tej inwestycji. Jego zdaniem wybory mogą dać jakąś nadzieję na przerwanie tego projektu, ale nie ma na to żadnej gwarancji. - Na razie Niemcy stają w obronie Nord Stream 2. Ważna jest wypowiedź minister obrony, która wspomniała o tym projekcie w rozmowie z Amerykanami, choć nie musiała tego robić. Dyplomaci liczą na to, że przedłużanie rozmów przeciągnie projekt. Mam nadzieję, że Niemcy doprowadzą do tego, że on nie powstanie - powiedział.

- Obrona Nord Stream 2 działa na niekorzyść także samych Niemiec. Partia Zielonych, która mogłaby znaleźć się w rządzie, mogłaby zrobić różnicę, jednak pojawia się pytanie, czy sama nie ulegnie tym interesom - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:47 PR24_mp3 2021_04_14-20-33-07.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk i Wojciech Jakóbik o przetasowaniach politycznych w Niemczech ("Spojrzenie na Wschód")

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. Niemiec), Wojciech Jakóbik (BiznesAlert)
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Dr Rydliński: na naszych oczach upada stereotyp Niemiec jako wzorca dobrej organizacji i skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 08:42
- Niemcy, przez wiele lat, jawiły nam się jako szczyt dobrej organizacji i skuteczności. Dziś widać, że ten stereotyp na naszych oczach dekomponuje się. To wszystko może mieć również skutki polityczne - powiedział politolog dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o schedę po Merkel nabiera tempa. Premier Bawarii włącza się do walki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 09:54
Premier Bawarii Markus Söder oświadczył, że jest gotów powalczyć o schedę po kanclerz Angeli Merkel w jesiennych wyborach parlamentarnych. Najpierw jednak musi uzyskać wsparcie siostrzanej CDU. To będzie zadaniem niełatwym, bo jej szef Armin Laschet też nie zamierza zrezygnować z kanclerskich ambicji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 13:22
Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
rozwiń zwiń