W ostatnią niedzielę w Kazachstanie odbyły się wybory do Niższej Izby Parlamentu oraz Rad Samorządowych została partia rządząca, czyli Nur Otan. Taki wynik został skrytykowany i zakwestionowany w wielu środowiskach.
Azja Centralna – narodziny nowej potęgi?
Na kilka dni przed wyborami prezydent tego kraju opublikował artykuł "Niezależność to rzecz najcenniejsza". Była to reakcja na wypowiedź kilku rosyjskich deputowanych Dumy Państwowej, którzy publicznie powiedzieli, że północna część Kazachstanu jest darem Związku Sowieckiego.
- Kazachstan odgrywa niesłychanie ważną rolę dla Rosji. To jest jedyny kraj regionu, z którym Rosja graniczy - tłumaczył Wojciech Górski. - Mówi się nawet, że południowa granica Kazachstanu to jest południowa granica Federacji Rosyjskiej - dodał.
Zapytany jaki jest cel takich wypowiedzi, specjalista wskazał dwa powody. - Rosyjscy politycy co jakiś czas wypuszczają takie "próbne balony", patrząc jaka będzie reakcja i ile można ugrać - wyjaśnił gość PR24.
- Są to też pewnego rodzaju naciski, w kierunku większej integracji z federacja Rosji - mówił Górski. Dodał, że takie wypowiedzi powtarzają się w momentach kiedy w Kazachstanie dzieje się coś ważniejszego.
Czytaj także:
Wojciech Jakóbiak, redaktor naczelnym portalu biznesalert.pl, wyjaśnił jakie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego mają dla Europy kraje Azji Środkowej i Kaukazu Południoweg.
- Te kraje są fundamentem polityki dywersyfikacji dostaw gazu i ropy naftowej do Europy już od wielu lat. - ocenił gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
25:40 _PR24_AAC 2021_01_13-20-33-37.mp3 Eksperci o tym jakie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy mają kraje Azji Środkowej i Kaukazu Południowego (PR24/Spojrzenie na Wschód)
***
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: Wojciech Górecki (OSW) oraz Wojciech Jakóbik
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 20.33
jbt/pr24