X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Propaganda i dezinformacja Rosji. Ekspert: takich kampanii nie można bagatelizować

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:53
- Kampanie fake newsów, o których wspominamy, są realizowane w stosunku do różnych celów. (...) To, czego się na co dzień nie dostrzega, to to, że takimi kampaniami ośrodek, który prowadzi taką operację, dokładnie sobie doprecyzowuje grupy docelowe, na których będzie takie oddziaływanie prowadził w przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, szef fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Gościem "Spojrzenia na Wschód" była również Anna Łabuszewska, ekspert OSW i autor bloga "17 mgnień Rosji".
Audio
  • Anna Łabuszewska i Kamil Basaj o dezinformacyjnej polityce Rosji ("Spojrzenie na Wschód" / PR24)
Kreml. Zdjęcie ilustracyjne
Kreml. Zdjęcie ilustracyjneFoto: FOTOGRIN/shutterstock

Pod koniec ubiegłego tygodnia brytyjski "The Times" opublikował informacje dotyczące kampanii dezinformacyjnej dyskredytującej szczepionkę na koronawirusa opracowywaną przez naukowców z Oxfordu. Gazeta dotarła do utworzonych w Rosji memów, zdjęć i klipów wideo dowodzących, że tzw. małpia szczepionka (do jej wytwarzania używa się wirusów pobranych od szympansów) jest dla ludzi niebezpieczna w przeciwieństwie do tej wytworzonej w Rosji pod nazwą Sputnik-V (wytwarzanej na podstawie wirusów pobranych od ludzi). O działalności dezinformacyjnej Rosji zarówno w kontekście pandemii, jak i polityki względem Europy Środkowo-Wschodniej mówili w audycji "Spojrzenie na Wschód" Anna Łabuszewska i Kamil Basaj.

Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Naturalne reakcje psychologiczne, gra polityczna i najbardziej niebezpieczna - agresja zewnętrzna i dezinformacja". Tomasz Sakiewicz o istotnych elementach towarzyszących walce z epidemią

Kamil Basaj z fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń podkreślił, że zagrożenie pandemią jest w Rosji używane do wielu działań propagandowych na różnych płaszczyznach. Kampania dezinformacyjna dotycząca brytyjskiej szczepionki jest jego zdaniem powiązana z kilkoma sprawami. Z jednej strony rzekome wynalezienie przez Rosję ich szczepionki było powiązane z "szeroką oprawą propagandową", z drugiej strony Rosja chce używać szczepionki jako "kanału wejścia, pogłębiania relacji z państwami, w których Kreml czuje się lepiej umocowany do sprawowania kontroli".

- Kampanie fake newsów, o których wspominamy, są realizowane w stosunku do dwóch różnych celów, z których jednego nie można bagatelizować. (...) To, czego się na co dzień nie dostrzega, to to, że takimi kampaniami ośrodek, który prowadzi taką operację, dokładnie sobie doprecyzowuje grupy docelowe, na których będzie takie oddziaływanie prowadził w przyszłości - mówił Kamil Basaj.

Zobacz także:

Anna Łabuszewska, autorka bloga "17 mgnień Rosji", zwróciła uwagę na to, że Rosja "lubi grać na kilku fortepianach", a obecnie ten "fortepian pandemiczny" ma największe znaczenie dla Rosji i obszarów, które są mocno dotknięte koronawirusem. Zwróciła też uwagę na to, że Rosjanie próbują wyśmiać szczepionkę brytyjską, na co Brytyjczycy również próbują odpowiadać humorem.

covid test free shutt 1200 .jpg
Pandemia COVID-19. Rekordowe przyrosty zakażeń SARS-CoV-2 w Europie i na świecie

- Ale to rzeczywiście nie jest tylko do śmiechu. Myślę, że właśnie przekazanie do podświadomości ewentualnych pacjentów takich wiadomości, (może skutkować tym, że) ktoś może pomyśleć "skoro w takiej szczepionce jest preparat zwierzęcy, to ja nie chcę". (...) Poza tym Rosja - i trolle rosyjscy, i cała ta propagandowa otoczka - celuje w te państwa, w których Rosja chce swoje szczepionki sprzedawać. Ja mam na myśli przede wszystkim Indie i Brazylię - mówiła Anna Łabuszewska.

Posłuchaj
25:25 PR24_MPLS 2020_10_21-20-33-38_SpojrzenieNaWschód.mp3 Anna Łabuszewska i Kamil Basaj o dezinformacyjnej polityce Rosji ("Spojrzenie na Wschód" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: Anna Łabuszewska (ekspert OSW i autor bloga "17 mgnień Rosji"), Kamil Basaj (szef fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sankcje wobec Rosji za próbę otrucia Nawalnego. Kuczyński: rozwiązaniem blokada Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
- W tym momencie Rosję najbardziej zabolałoby zablokowanie budowy Nord Streamu 2. Nie chodzi nawet o konsekwencje ekonomiczne - to byłoby uderzenie w relacje rosyjsko-niemieckie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja przestanie "komunikować się" z UE? Prof. Żurawski vel Grajewski: to pustosłowie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 21:12
- Rosja w istocie nie szanuje Unii Europejskiej, rozumianej jako struktura ponadnarodowa. Niemożliwe jest jednak, by nie podejmowała kontaktów z najważniejszymi państwami. Mocarstwa naszego kontynentu będą niewątpliwie przedmiotem intensywnych zabiegów dyplomacji rosyjskiej - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń