X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór o Górski Karabach. Ekspert OSW: reakcja Moskwy jest dość wstrzemięźliwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 21:21
- Konflikt o Górski Karabach nie jest Rosji na rękę w tak gorącej postaci. Rosja wielokrotnie sondowała możliwość wysłania swoich sił pokojowych, ale to wiązałoby się z dużymi kosztami politycznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (OSW). Gościem audycji była również prof. Agnieszka Legucka (PISM).
Krajobraz po walkach w Karabachu
Krajobraz po walkach w KarabachuFoto: PAP/EPA/ARMENIAN FOREIGN MINISTRY HANDOUT

Rozmowa dotyczyła konfliktu o Górski Karabach pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. - Górski Karabach został przyznany Azerbejdżanowi jeszcze przed Związkiem Sowieckim. Rosja od samego początku konfliktu, a właściwie jego nowoczesnej fazy, gdy zaczął przybierać na sile w okresie pierestrojki, wspierała Azerbejdżan i zwalczała tworzące się bojówki ormiańskie. Potem, gdy Związek Sowiecki się rozpadł, Moskwa zaczęła wspierać Armenię, gdyż Azerbejdżan chciał budować swoją niepodległość na kontaktach gospodarczych ze światem - podkreślił Wojciech Górecki.

armenia wojna pap 1200.jpg
Trwa wojna o Górski Karabach. Strony nie reagują na apele o przerwanie działań zbrojnych

Jego zdaniem "reakcja Moskwy jest tutaj dość wstrzemięźliwa. Moim zdaniem ten konflikt nie jest Rosji na rękę w tak gorącej postaci, jak to miało miejsce w ostatnią niedzielę. Rosja wielokrotnie sondowała możliwość wysłania swoich sił pokojowych, ale to wiązałoby się z dużymi kosztami politycznymi. Rosja tego wariantu nie forsowała, ale to nie znaczy, że z niego zrezygnowała".

Czytaj także:

- Azerbejdżan ma wsparcie Turcji, razem odbyły się ćwiczenia wojskowe tych krajów. Azerbejdżan zdecydował się tym ruchem na ucieczkę do przodu. Wariant wojny sam się tutaj narzuca - dodał.

"Armenia jest słabszym ogniwem"

- Mamy do czynienia z szumem informacyjnym, ale ten konflikt to najdłużej trwający spór pomiędzy Azerami a Ormianami. Jest to także konflikt bardzo krwawy, który przyniósł w zeszłym stuleciu wiele ofiar. Znamienne jest to, że te dwa społeczeństwa żyją ciągle w oparach tego konfliktu, który nie jest zamrożony - zaznaczyła prof. Agnieszka Legucka.

pap walki w górskim karabachu 1200.jpg
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do zakończenia walk w Górskim Karabachu

- W ciągu 30 lat dochodziło do starć na terenie Górskiego Karabachu. Te terytoria są w rękach Ormian z górskiego Karabachu, ale są częścią Azerbejdżanu, który przez wiele lat próbuje status Górskiego Karabachu zmienić. W związku z petrodolarami od wielu lat inwestuje w armię i dlatego Armenia jest tutaj słabszym ogniwem, ale liczy na pomoc Federacji Rosyjskiej. Azerbejdżan za to wspiera Turcja - zwróciła uwagę.

Czytaj także:

- Teraz Rosji wyjątkowo nie w smak jest ta wojna. Na razie ogranicza się do Górskiego Karabachu i toczy się o teren, którego Rosja nie uznaje jako państwo, stąd wstrzymuje się do wsparcia Armenii, aż nie zostanie zaatakowana przez Azerbejdżan lub przez Turcję. Ormianie podają informację, że są atakowani na jej właściwym terytorium, ale jeśli to zatrzyma się na Górskim Karabachu, Rosja będzie próbowała wstrzymać się z działaniami wojennymi - podsumowała rozmówczyni. 

Posłuchaj
25:11 PR24_MPLS 2020_09_30-20-32-58.mp3 Wojciech Górecki i prof. Agnieszka Legucka rozmawiają o konflikcie o Górski Karabach (Spojrzenie na Wschód/PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzi: Maria Przełomiec

Goście: Wojciech Górecki (OSW), prof. Agnieszka Legucka (PISM)

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 20.32

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: konflikt między Armenią a Azerbejdżanem jest na rękę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:40
- Ten zamrożony konflikt między Azerbejdżanem a Armenią nigdy nie został rozwiązany, chociaż minęły już prawie trzy dekady. Wszelkie wysiłki międzynarodowe nie przyniosły efektów. Moskwie jest to na rękę - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Azerbejdżanu: od wybuchu walk o Karabach zginęło 10 naszych cywilów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:49
- Dziesięciu azerbejdżańskich cywilów zginęło od wybuchu w niedzielę walk o Górski Karabach - poinformował prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, odnosząc się do działań na terenie separatystycznej ormiańskiej enklawy na terytorium swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki w Górskim Karabachu. Rosja nazywa sprawę wrażliwą, Turcja oferuje każde wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 17:15
W niedzielę 27 września prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zagwarantował, że odzyska kontrolę nad regionem Górskiego Karabachu. Tego samego dnia o poranku rozpoczęły się walki wzdłuż linii kontaktowej oddzielającej Azerbejdżan od zarządzanej przez Ormian enklawy.
rozwiń zwiń