X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: Rosja woli u władzy na Białorusi Łukaszenkę, ale brała też pod uwagę inne opcje

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 21:23
- Rzeczywiście pozostanie u władzy Łukaszenki jest dla Rosji wariantem lepszym, aczkolwiek do tej pory była ona dosyć reaktywna, czyli również - jak się wydaje - brała pod uwagę inny wariant - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" była również Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Białorusi z udziałem prezydenta
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Białorusi z udziałem prezydentaFoto: PAP/EPA/ANDREI STASEVICH / BELTA / POOL

- W Mińsku ma nie być więcej żadnych zamieszek – powiedział w środę prezydent Alaksandr Łukaszenka, zwracając się do kierownictwa MSW Białorusi. W związku z trwającymi od 10 dni protestami powyborczymi szef państwa zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i wydał polecenia strukturom siłowym.

belarus 1200 pap.jpg
Sankcje UE wobec sprawców przemocy na Białorusi. Wiceszef MSZ: mamy narzędzia, by je egzekwować

- Ludzie są zmęczeni. Potrzebują ciszy i spokoju - ocenił Łukaszenka. W audycji "Spojrzenie na Wschód" działania prezydenta Białorusi komentowali: Anna Maria Dyner i Marek Menkiszak.

Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówiła, że Alaksandr Łukaszenka próbuje swoimi działaniami i wypowiedziami pokazać, że przejmuje kontrolę nad sytuacją w kraju. Zwróciła też uwagę na to, że prezydent Białorusi kilkakrotnie prosił Władimira Putina o pomoc. Przypomniała także o problemie gospodarczym - w kraju strajkuje coraz więcej zakładów pracy, w tym te o szczególnym znaczeniu gospodarczym dla państwa, bo przynoszące mu dochód "w twardej walucie".

Czytaj również:

- To, co może niepokoić, to są oczywiście kwestie wojskowe, czyli postawienie w stan gotowości bojowej jednostek zlokalizowanych na zachodzie państwa, to co mówił Alaksandr Łukaszenka, że państwa NATO-wskie mają "nie szumieć gąsienicami czołgów przy granicy z Białorusią". To jest próba starego zagrania, zagrania, które wielokrotnie było ćwiczone w ramach ćwiczeń i manewrów Zachód (Zapad), zwłaszcza Zachód 2009. No i na pewno jest to próba przekonania Rosji, że jednak Łukaszenka jakoś sobie radzi, może nie tyle w powstrzymywaniu, ile w próbie powstrzymania rozpełznięcia się tego kryzysu dalej - mówiła Anna Madia Dyner.

1200_Morawiecki_TT.jpg
Sukces Polski na szczycie ws. Białorusi. Przywódcy krajów UE dziękują za inicjatywę

Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie na Białorusi zaszła zmiana o tyle, że widać wyraźnie ze strony Alaksandra Łukaszenki przystąpienie do kontrofensywy. W jego działania wpisuje się stopniowy powrót do używania siły oraz demonstracje militarne - np. w postaci trwających na zachodzie kraju ćwiczeń wojskowych.

Zobacz także:

- Wydaje się, że ma to po części na celu skłonienie Rosji do większego wsparcia Łukaszenki, przynajmniej politycznego, i potwierdzenia tej narracji, że tak naprawdę mamy do czynienia z inspirowanymi przez Zachód próbami zmiany reżimu, co jest absolutnie zgodne w tej chwili i z białoruską, i z rosyjską narracją na ten temat. Przy czym wydaje mi się, że strona rosyjska zna i akceptuje te działania białoruskie, jest o nich wcześniej informowana i są one z nią koordynowane. W tym momencie możemy mówić o pewnym współdziałaniu. Rzeczywiście pozostanie u władzy Łukaszenki jest dla Rosji wariantem lepszym, aczkolwiek do tej pory była ona dosyć reaktywna, czyli również - jak się wydaje - brała pod uwagę inny wariant - podkreślił Marek Menkiszak.

Posłuchaj
25:07 PR24_MPLS 2020_08_19-20-32-59_SnW.mp3 Anna Maria Dyner i Marek Menkiszak o sytuacji na Białorusi ("Spojrzenie na Wschód" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: Anna Maria Dyner (PISM), Marek Menkiszak (OSW)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 20.33

PAP/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liziniewicz: wydawało się, że na Białorusi nie ma opozycji. Ostatni tydzień to zweryfikował

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:58
- Wydawało się, że coś takiego jak opozycja białoruska nie istnieje, że te ponad 20 lat rządów Łukaszenki skutecznie spacyfikowały jakiekolwiek dążenia do wolność i do pełnej demokracji. A tymczasem okazuje się, że jednak ten ostatni tydzień wszystkie te nasze sądy zweryfikował - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Polskiej" Jacek Liziniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: sankcje wobec urzędników MSW Białorusi mogą być niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 18:43
- W momencie, gdy mówimy o takiej amplitudzie protestów i o tym, że tam formuje się już pewna forma alternatywnego wobec Aleksandra Łukaszenki rządu, to wsparcie polegające na tym, że zabronimy np. pracownikom MSW wjeżdżać do Unii Europejskiej, może być niewystarczającym narzędziem - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie".
rozwiń zwiń