X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji to był mocny sygnał

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:35
- To było pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, pierwsza inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, w komentarzu do słynnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. 
Lech Kaczyński
Lech KaczyńskiFoto: Zbyszek Kaczmarek/East News

Mija 12 lat od przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Lech Kaczyński wziął udział w wiecu poparcia Gruzinów wraz z prezydentami Litwy, Estonii, Ukrainy i premierem Łotwy. Z inicjatywy polskiego przywódcy przyjechali oni na spotkanie z gruzińskim prezydentem Micheilem Saakaszwilim. Lech Kaczyński mówił o tym, że po Gruzji przyjdzie czas na Ukrainę, kraje bałtyckie i Polskę, oraz że w Gruzji powinni wówczas być także przedstawiciele krajów Unii Europejskiej.

gruzja kaczyński 1200 pap.jpg
Mija 12 lat od pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Gruzini są za to wdzięczni do dziś

"Coś zagrażającego aspiracjom Rosji"

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "Lech Kaczyński miał mnóstwo racji". - Gdyby świat zachodni wystąpił wówczas jednym głosem w sprawie agresji Rosji na Gruzję, pewnie inaczej by się to potoczyło. Potrzebny był tak desperacki krok jak wylot prezydentów Polski i kilku innych krajów naszego regionu Europy, by przemówić do innych przywódców. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - ocenił gość "Spojrzenia na wschód". 

Czytaj także: 

- To była pierwsza tak zdecydowana inicjatywa, pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To było dla Rosjan bardzo nieprzyjemne wydarzenie i z pewnością Rosjanie o tym pamiętają - wskazał. 

- To nie jest przypadek, że dziś Rosjanie zwalczają wszelkie idee budowy Międzymorza czy Trójmorza. Wszelka integracja i zacieśnianie współpracy przez kraje leżące między Rosją a zachodnią Europą, jest postrzegane przez Rosję jako coś bardzo groźnego, coś zagrażającego jej aspiracjom w naszej części Europy - zaznaczył Grzegorz Kuczyński.


Posłuchaj
23:15 Opalinski - PR24_MPLS 2020_08_12-20-33-47.mp3 Grzegorz Kuczyński: Lech Kaczyński miał sporo racji w swoim przemówieniu w Gruzji 12 lat temu ("Spojrzenie na Wschód"/ PR24)

 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Goście:  Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute) 

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 19.33


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Semka: za te słowa Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:04
- Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku na Westerplatte było jednym wielkim ostrzeżeniem przed tolerowaniem retoryki siły. Za te słowa prezydent Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 12 lat od pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Gruzini są za to wdzięczni do dziś

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:18
12 sierpnia mija 12 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Sprzeciwił się on w ten sposób rosyjskiej agresji, a jego przemówienie okazało się prorocze dla późniejszych losów wschodniej części Europy.
rozwiń zwiń