X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zawieszenie broni w Donbasie. Ekspert: upadnie, ale ma szanse utrzymać się przez miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 22:18
- Nie wydaje mi się, żeby zawieszenie broni w Donbasie było przełomowe. To nierealne i nie sądzę, żeby ktokolwiek na to liczył. Upadnie jak każde poprzednie, ale ma szansę utrzymać się przez pewien czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązuje porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy
Od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązuje porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie UkrainyFoto: Photo-Pol/ Shutterstock

Od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązuje porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zawarli je ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Mimo to 20 minut od momentu, kiedy porozumienie zaczęło obowiązywać, prorosyjscy bojownicy ostrzelali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie. Później jednak, jak poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Krawczenko, w regionie zaczął panować względny spokój. Z kolei ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że to zawieszenie broni jest przełomowe.

pap_1200 ukraina.jpg
"To nie jest przełom". Ekspert o porozumieniu dotyczącym całkowitego przerwania ognia na Ukrainie

"To jest nierealne"

- Nie wydaje mi się, żeby to był przełom. To porozumienie padnie jak każde poprzednie. Ma jednak szanse utrzymać się przez pewien czas, może nawet przez miesiąc - stwierdził Daniel Szeligowski.

Posłuchaj
24:58 PR24_AAC 2020_07_29-20-33-18.mp3 Daniel Szeligowski: nie wydaje mi się, aby zawieszenie broni w Donbasie, które obowiązuje od trzech dni, było przełomowe (Spojrzenie na Wschód/PR24)

 

Jak dodał, mimo zawarcia umowy o zawieszeniu broni nie chodzi o to, żeby w Donbasie nie miał miejsca żaden ostrzał. - To jest nierealne i nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek na to liczył. Mimo to intensywność działań zbrojnych w tym regionie w ostatnich trzech dniach rzeczywiście spadła. Mam tu też na myśli liczbę ofiar. Do chwili obecnej nie zginął ani nie został ranny żaden ukraiński żołnierz. Pod tym względem jest postęp - zaznaczył ekspert PISM.

Czytaj także:

Jego zdaniem do wymiany ognia niebawem dojdzie choćby z tego powodu, że dla Rosjan Donbas jest idealnym politycznym narzędziem wywierania nacisku na władze Ukrainy. - I jeżeli na horyzoncie nie szykuje się żadne ustępstwo ze strony ukraińskiej, to ja nie widzę żadnego powodu, dla którego Rosjanie byli zainteresowani zawieszeniem broni - podkreślił Daniel Szeligowski.

"Konflikt służy obu krajom"

Podczas audycji poruszono również kwestię sporu wokół Górskiego Karabachu, jaki ponad dwa tygodnie temu eskalował między Armenią a Azerbejdżanem. To tzw. konflikt zamrożony, który ciągnie się od końca lat 80. ubiegłego wieku, a co jakiś czas przybiera na sile. Teraz jednak starcia - najkrwawsze od czterech lat - mają miejsce nie w okolicach spornego terytorium, a w pobliżu kaspijskich rurociągów i gazociągów, które dostarczają surowce m.in. do Turcji.

Armenia free 1200 wojsko
Armenia i Azerbejdżan od 2018 roku zaczynały ze sobą rozmawiać. Czy ostatnia eskalacja przyniesie wojnę?

- Zapewne nie jest przypadkiem, że starcia odbywają się właśnie w pobliżu rurociągów. To okoliczność, która dla Ormian jest bardzo wygodna, bo pozwala przedstawić Azerbejdżan jako agresora i państwo, które zaatakowało Republikę Armenii, a nie tylko sporne terytoria Górskiego Karabachu - powiedział Krzysztof Strachota.

PAP PAP

Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreślił, że "konflikt służy obu krajom". - Do tego, aby podtrzymywać mobilizację swoich społeczeństw, co w obecnych trudnych czasach z powodu pandemii koronawirusa pozwala zapomnieć o bieżących problemach. Zapewne nigdy nie dowiemy się, dlaczego teraz doszło do starć. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich lat incydenty między siłami azerskimi a ormiańskimi są bardzo częste. Mają miejsce średnio 20-30 razy dziennie - dodał Krzysztof Strachota.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadziła: Maria Przełomiec
Goście: Daniel Szeligowski (PISM), Krzysztof Strachota (OSW)
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Linie lotnicze certyfikowane w Armenii na cenzurowanym. Mają zakaz lotów do UE

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:56
Komisja Europejska zaktualizowała unijną listę linii lotniczych, które nie spełniają norm bezpieczeństwa i nie mogą latać do krajów Unii. Dodano do niej przewoźników certyfikowanych w Armenii. Obecnie znajduje się na niej 96 linii lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dla Rosji Donbas w dalszym ciągu jest instrumentem wpływu na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 19:37
W niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat realizacji porozumień o zawieszeniu broni w Donbasie. - Nie do końca chodzi o trwałe zawieszenie broni, ale o to, żeby negocjować, ponieważ Donbas dla strony rosyjskiej w dalszym ciągu jest instrumentem wpływu na Ukrainę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy kolejny rozejm zostanie tym razem dotrzymany? 
rozwiń zwiń