X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokaz militaryzmu". Politolog o defiladzie w Moskwie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 21:30
 - Tego rodzaju parady są pokazami militaryzmu, mają udowodnić, że być może przywódca ma jakieś wady, ale potrafi bronić czci i udowadniać, że należy się z Rosją liczyć - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, dr Łukasz Adamski. Gościem był również historyk, dr Andrzej Grajewski.
Defilada na placu Czerwonym w Moskwie
Defilada na placu Czerwonym w MoskwieFoto: PAP/EPA/SERGEY PYATAKOV

Z udziałem około 14 tysięcy żołnierzy odbyła się defilada wojskowa na placu Czerwonym w Moskwie. Z powodu pandemii koronawirusa została przełożona z 9 maja, gdy w Rosji obchodzono 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Oprócz żołnierzy sił zbrojnych Rosji w defiladzie uczestniczyli wojskowi z 13 państw: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Mongolii, Serbii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.


1200_Duda_TT.jpg
Prezydent: Putin kilkakrotnie wychodził z kłamliwymi tezami na temat II wojny światowej

Zdaniem dra Łukasza Adamskiego dla większości Rosjan parada z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny jest tym, co odpowiada ich oczekiwaniom. - O ile społeczeństwo zaczyna być coraz bardziej zmęczone polityką wewnętrzną Władimira Putina i starzejącym się przywódcą, to jego polityka zagraniczna i historyczna cieszy się wsparciem większości Rosjan. Większość Rosjan uważa też, że zasada równości państw zapisana w prawie międzynarodowym jest tylko zapisem na papierze. Tak naprawdę istnieją równi i równiejsi, wielkie mocarstwa mają znacznie więcej praw niż międzynarodowy plankton. Tego rodzaju parady są pokazami militaryzmu, mają udowodnić, że być może przywódca ma jakieś wady, ale potrafi bronić czci i udowadniać, że należy się z Rosją liczyć - powiedział politolog. 

Prawo do dumy

Natomiast dr Andrzej Grajewski zwrócił uwagę, że nie należy odbierać Rosjanom prawa do dumy ze zwycięstwa nad III Rzeszą. - Wkład Rosjan był decydujący. Bez udziału Armii Czerwonej II wojna światowa miałaby zupełnie inny przebieg. Dostrzegając propagandowy wymiar parady, nie możemy Rosjanom odbierać prawa do historycznego dokonania - przypomniał historyk. Jego zdaniem problemem jest, że duma z własnej historii służy do ideologicznego uzasadnienia imperialnej polityki. Podkreślił, że na to zgody być nie może. 


Posłuchaj
25:42 parada.mp3 Dr Andrzej Grajewski i dr Łukasz Adamski o defiladzie w Moskwie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej (Spojrzenie na wschód)

 

Na defiladzie obecni byli liderzy Białorusi, Uzbekistanu, Bośni i Hercegowiny, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Serbii, Osetii Południowej i Abchazji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście:  dr Andrzej Grajewski (historyk), dr Łukasz Adamski (politolog)
Data emisji: 24.06.2020
Godzina emisji: 20.33

Czytaj także

"Nawet w kryzysie jest groźnym przeciwnikiem". Prof. Andrzej Gil o Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:09
- Musimy mieć świadomość, że Rosja nawet w kryzysie jest strasznie niebezpiecznym przeciwnikiem. Ale przede wszystkim musimy budować własną siłę militarną. Liczenie na czynniki zewnętrzne już kiedyś przerabialiśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL. 
rozwiń zwiń