X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

USA wycofa część wojsk z Niemiec? Guzy: ten gest ma charakter symboliczny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 21:14
- Niemcy są najważniejszym krajem z punktu widzenia rozlokowania wojsk amerykańskich w Europie. Nawet po redukcji personelu wojskowego o 9 tys. osób dalej takim pozostaną - powiedział Jarosław Guzy. Uznał zatem ew. wycofanie żołnierzy USA z Niemiec za "symboliczny gest" prezydenta USA. Dr Beata Górka-Winter uważa, że byłoby to działanie niekorzystne dla NATO.
Sprzęt wojskowy armii amerykańskiej
Sprzęt wojskowy armii amerykańskiejFoto: shutterstock, Piotrwoz

Nie ma na razie ani terminu, ani planu częściowego wycofania wojsk USA z Niemiec. Poinformowała o tym amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison. Szczegółów nie znają też władze w Berlinie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził wcześniejsze informacje "The Wall Street Journal". Gazeta napisała, że USA zdecydowały o wycofaniu części wojsk z Niemiec. Donald Trump mówił, że powodem decyzji są finanse.

Posłuchaj
25:34 [PR24]PR24 (mp3) 17 czerwiec 2020 20_34_17.mp3 Wycofanie części wojsk USA z Niemiec. Komentarze ekspertów (Polskie Radio 24/Spojrzenie na Wschód)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-20615344 (1).jpg
Wiceszef MON: liczymy, że część żołnierzy USA wycofywanych z Niemiec mogłaby trafić do Polski

"Zmiany nie są zasadnicze"

- Gest Donalda Trumpa ma wymiar symboliczny - powiedział Jarosław Guzy (PAP).  - To pokazanie Niemcom, że w Stanach Zjednoczonych nie podoba się polityka prowadzona przez ten kraj - ocenił. Gość PR24 przywołał poparcie RFN dla Nord Streamu 2, której to inwestycji sprzeciwiają się obie wielkie partie w USA: Republikanie i Demokraci.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] USA wycofają część żołnierzy z Niemiec. Prof. Grosse: nie najlepsza wiadomość dla Polski

- Niemcy są najważniejszym krajem z punktu widzenia rozlokowania wojsk amerykańskich w Europie. Nawet przy redukcji o 9 tys. ludzi personelu wojskowego dalej takim pozostają (...). Więc to nie są zasadnicze zmiany - ocenił Jarosław Guzy.

Ekspert dodał, że poprzedni prezydent USA, Barack Obama, "zwijał wojska amerykańskie z Europy, generalnie rzecz biorąc", podczas gdy administracja Trumpa "robiła coś dokładnie odwrotnego".

Zapowiedź "niekorzystna dla NATO"

- Mam wrażenie, że przywódcom państw sojuszniczych NATO bardzo trudno jest porozumieć się co do tego, kto co tak naprawdę wnosi do Sojuszu - powiedziała dr Beata Górka-Winter.

Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego wskazała, że z perspektywy Sojuszu Północnoatlantyckiego zapowiadana przez Donalda Trumpa redukcja nie jest korzystna. - Jeżeli do tego jeszcze weźmiemy pod uwagę interesy grupy państw, które umownie określamy wschodnią flanką NATO, to takie wycofanie spowoduje osłabienie tej flanki - dodała.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] USA zapowiadają wycofanie części wojsk z Niemiec. Szef NATO rozmawiał z Trumpem

- W Niemczech jest infrastruktura, bazy, więc nie byłabym aż tak do końca przekonana, że Ameryce opłaca się finansowo wycofanie tych 9 tys. żołnierzy - wskazała ekspert. Podkreśliła też, że korzystne dla Polski i regionu może być przekonanie Donalda Trumpa do relokacji tych wojsk do naszego kraju.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 20.33

PAPPAP

PR24/ms, IAR