X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wycofanie części żołnierzy USA z Niemiec. Doleśniak-Harczuk: warto podkreślić wątek gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 22:10
- Te bazy amerykańskie dają bardzo realne miejsca pracy. Jest taka, w której przebywa 10-12 tys. żołnierzy USA i dookoła tej bazy żyje 30 tys. członków rodzin tych żołnierzy. Proszę sobie wyobrazić, jakie to są pieniądze - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Niemieckich Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był również politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z UKSW.
Audio
  • Donald Trump wycofa część żołnierzy USA z Niemiec? Komentarze ekspertów ("Spojrzenie na Wschód" / PR24)
Ćwiczenia amerykańskich żołnierzy na niemieckim poligonie Grafenwoehr
Ćwiczenia amerykańskich żołnierzy na niemieckim poligonie GrafenwoehrFoto: DVIDS / US Army Photo by Capt. Ellen C. Brabo, 2d Cavalry Regiment)

Amerykańskie media poinformowały, że Donald Trump planuje wycofać z Niemiec 1/4 żołnierzy USA. O znaczeniu tej decyzji mówili w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski i Olga Doleśniak-Harczuk.

żołnierze usa 1200 shutt.jpg
Wycofanie części żołnierzy USA z Niemiec. Ekspert: pytanie, ile w tym polityki, a ile strategii

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreślił, że Amerykanie są od czasu zamachów na World Trade Center 11 września 2001 roku w stanie wojny. To jest poważne obciążenie dla gospodarki, dla amerykańskich obywateli - zarówno ze względu na życie żołnierzy, jak i np. na obciążenia podatkowe, tymczasem - jak stwierdził - wybory trzeba wygrywać.

W tej sytuacji amerykańskie społeczeństwo coraz bardziej buntuje się na to, że Stany Zjednoczone łożą na bezpieczeństwo europejskie zwłaszcza w sytuacji, kiedy europejczycy tego nie robią.

- W sytuacji, w której sojusznicy Stanów Zjednoczonych z Europy, w tym tak potężni gospodarczo jak Niemcy, nie uczestniczą w bezpieczeństwie trans-atlantyckim w wymiarze stosownym do swojego potencjału, [...] trwa dyskusja na temat tzw. burden sharing, czyli podziału ciężaru wspólnego bezpieczeństwa - nie tylko z Niemcami, ale w ogóle z europejskimi sojusznikami - tłumaczył gość PR24.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Lewicki: Trump uznaje obecność wojsk USA w Niemczech za relikt zimnej wojny

- Środkowo-Wschodnia Europa, od Estonii po Bułgarię - to, co zostało skonsolidowane jako pewnego rodzaju grupa lobbingowa w 2015 roku przez Polskę i Rumunię [...] - wypełnia te zobowiązania. To znaczy, że na miarę swoich możliwości łoży na obronność transatlantycką, czyli ma wysokie budżety wojskowe, wydaje 2 proc. PKB lub więcej. Natomiast Niemcy nie - dodał.

Dlatego, jak wyjaśnił, decyzja Donalda Trumpa ma być swego rodzaju naciskiem na Niemcy, aby zaczęły wypełniać swoje zobowiązania wobec NATO.

pixabay usa żołnierz armia stany zjednoczone 1200.jpg
Reakcje niemieckich polityków na doniesienia ws. wycofania żołnierzy USA. Ekspert: potężny szok

Olga Doleśniak-Harczuk mówiła z kolei, że Niemcy poinformowały dziś, że otrzymały od Amerykanów oficjalną notę na temat decyzji Donalda Trumpa. Jak zaznaczyła, dla niemieckiego państwa i społeczeństwa decyzja o wycofaniu amerykańskich żołnierzy była wstrząsem

- Mam takie wrażenie, że Stany Zjednoczone, a raczej może Donald Trump, chcą trochę Niemcom pokazać, że są w stanie podjąć pewne decyzje, które mogą mieć naprawdę negatywny wpływ na Niemcy i nie mówię tylko o obronności - mówiła ekspert ds. niemieckich.

Podkreśliła, że w Niemczech od dawna toczy się dyskusja na temat likwidacji baz amerykańskich, w której za tym rozwiązaniem opowiadają się politycy lewicowi. Zwróciła także uwagę na inny, niż polityczny, aspekt tej sprawy.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Donald Trump chce wywrzeć presję na Niemcy". Publicystka o przesunięciu wojsk USA

- Ja bym podkreśliła wątek gospodarczy. To są sprawy dotyczące także tego, że te bazy amerykańskie dają bardzo realne miejsca pracy. W Grafenwöhr jest baza, w której przebywa 10-12 tys. żołnierzy amerykańskich i dookoła tej bazy żyje 30 tys. członków rodzin tych żołnierzy. Proszę sobie wyobrazić, jakie to są pieniądze, ile środków tych żołnierzy amerykańskich zasila krwiobieg gospodarczy Niemiec. Tam się bardzo dużo buduje. [...] Ten wątek gospodarczy też jest bardzo ciekawy i bardzo ważny - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. niemieckich, Instytut Staszica)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/jmo

Czytaj także

MSZ: zdecydowanie popieramy obecność wojsk USA w Europie, w tym także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 18:35
Polska jest zdecydowanym orędownikiem amerykańskiej obecności w Europie, w tym także na terytorium Polski. We współpracy z USA realizujemy ten cel i stale podnosimy zdolności obronne naszego kraju - podkreślono w stanowisku przekazanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Miszczak: Niemcy są dla Europy i NATO filarem sił konwencjonalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:30
- Wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec nie ma znaczenia strategicznego, a jedynie polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
rozwiń zwiń