X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ekspert ds. wschodnich: prezydent Białorusi porusza się w kręgu iluzji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 21:16
- Aleksander Łukaszenka gra na swój wizerunek lidera, który się niczego nie boi i z pewnością będzie świętował zwycięstwo w II wojnie światowej, choćby miało go to wiele kosztować - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Kamil Kłysiński o działaniach prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w dobie pandemii koronawirusa ("Spojrzenie na Wschód")
Aleksandr Łukaszenka
Aleksandr ŁukaszenkaFoto: Shutterstock/Siarhei Liudkevich

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka organizuje 9 maja defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa, a na 10 maja zaprasza przywódców Unii Euroazjatyckiej na szczyt do Mińska. Gość Polskiego Radia 24 zastanawiał się, czy białoruski prezydent rzuca wyzwanie Władimirowi Putinowi i jak skończy się lekceważenie przez Łukaszenkę koronawirusa, którym zaraziło się już prawie 20 tys. Białorusinów.

- Aleksander Łukaszenka gra na kilku poziomach. To polityka wizerunkowa, ale też polityka pamięci. Moskwa jest głównym ośrodkiem świętowania Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Było to dla mnie pewne, że Łukaszenka przeprowadzi u siebie tę defiladę, choćby miało to go sporo kosztować - ocenił Kamil Kłysiński.

białoruś defilada 1200 free
Białoruś planuje defiladę w dobie koronawirusa. WHO zaniepokojone

Krąg iluzji"

- Przedstawiciel WHO w marcu wręcz wspierał władze białoruskie w podejściu do epidemii. Łukaszenka gra na swój wizerunek lidera, który się niczego nie boi i z pewnością będzie świętował zwycięstwo w II wojnie światowej - dodał.

- Białorusini nie są skłonni do rewolucji i wystąpień ulicznych. Występuje tutaj ryzyko bojkotu ze strony białoruskich obywateli. Do końca sierpnia mają się także odbyć wybory prezydenckie, a samo zapewnienie frekwencji może być kłopotem dla władzy. Podobnie obecność na defiladzie Białorusinów może być problemem dla Łukaszenki. To bardzo ryzykowna strategia, która świadczy o tym, że Łukaszenka nie do końca rozumie znaczenie tego kryzysu - podkreślił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Dr Bryc: Miszustin stał się trochę symbolem tego, że władze Rosji nie radzą sobie z pandemią

Jego zdaniem "prezydent Białorusi porusza się w kręgu iluzji. Komfortowe może być dla niego to, że ropa rosyjska jest teraz tania, ale to pozorny sukces. Białoruska gospodarka jest mocno upaństwowiona i zależna od Rosji. Jeśli Rosja poradzi sobie z koronawirusem i nabierze wcześniejszej siły, może powrócić do presji, która polegała na większej integracji z Białorusią".

W audycji również relacja Włodzimierza Paca z Mińska.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadząca: Maria Przełomiec
Gość: Kamil Kłysiński (OSW)
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus obali Aleksandra Łukaszenkę? Ekspert: pojawią się głosy, że nie starał się ratować ludzi

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 21:47
Władimir Putin ostrzega przed rozszerzającą się pandemią w Rosji, Aleksandr Łukaszenka nadal twierdzi, że na Białorusi nie dzieje się nic szczególnego i zaprasza kolegów z Unii Euroazjatyckiej na majowy szczyt do Mińska. Jakie będą konsekwencje działań przywódców dwóch państw, będących w przeddzień istotnych wydarzeń politycznych - referendum konstytucyjnego w Rosji i wyborów prezydenckich na Białorusi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ponad 17 tys. zakażonych. Łukaszenka zaprasza liderów państw b. ZSRR do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:00
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 784 przypadki zakażeń koronawirusem. W sumie w kraju przypadków takich jest 17 i pół tysiąca. Zmarły 103 osoby, a wyzdrowiało ponad 3250 chorych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadziałali tak, jak Chińczycy". Grzegorz Kuczyński o postępowaniu Rosji wobec COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 20:20
- Wbrew zapewnieniom władz, że Rosja może uniknąć losu innych krajów, okazało się, że Rosjanie są narażeni na koronawirusa tak samo jak wszyscy mieszkańcy świata -  powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert od spraw polityki wschodniej.
rozwiń zwiń