X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ekspert o sytuacji na Białorusi: Łukaszenka chce być dyktatorem, a nie gubernatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:59
- Groźba bezpośredniej integracji z Rosją spowodowała, że nawet reżim prezydenta Łukaszenki zaczął odwoływać się do symboliki narodowej. Chce on być dyktatorem w swojej Białorusi, a nie jednym z gubernatorów w rosyjskiej prowincji - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, pisarz i reporter. Gościem audycji był również Wojciech Konończuk z OSW .
Audio
  • Tomasz Grzywaczewski o sytuacji politycznej na Białorusi (Spojrzenie na Wschód)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / Sasa Dzambic Photography

Tematem rozmowy była sytuacja polityczna na Białorusi. - Nacjonalizm w znaczeniu amerykańskim oznacza tożsamość narodową. Moim zdaniem obserwujemy eksplozję tożsamości narodowej Białorusinów i poczucia, że są odrębnym narodem z własną historią i narodem odrębnym od Rosjan. Te procesy trwają od kilkunastu lat, ale teraz do głosu dochodzi młode pokolenie - zaznaczył Tomasz Grzywaczewski.

Zmiana pokoleniowa

- Groźba bezpośredniej integracji z Rosją spowodowała, że nawet reżim prezydenta Łukaszenki zaczął odwoływać się do symboliki narodowej, co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Łukaszenka w swoim narodzie szuka sojusznika wobec starcia z Kremlem. To ostania zmiana w ciągu dwóch ostatnich dekad, które były naznaczone rusyfikacją Białorusinów - zwrócił uwagę.

1200_Putin_Łukaszenka_PAP.jpg
Rosja i Białoruś jako jedno państwo? Rzecznik Kremla zabrał głos

- Na Białorusi istnieje zaledwie siedem szkół z językiem białoruskim. Rosyjski jest tam językiem powszechnym, a białoruski dopiero przebija się do świadomości społecznej. Zwrot w stronę języka narodowego jest promykiem nadziei, że na Białorusi nadchodzi pokoleniowa zmiana - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do wizyty sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo na Białorusi. - W mediach w USA podkreślano, że Mike Pompeo to pierwszy od 20 lat polityk tak wysokiej rangi, który odwiedził Białoruś. Dotychczas urzędował tam sztab 10 osób, teraz ma się to z kolei zmienić. Ameryka dąży do poprawy relacji z Białorusią i próbuje znormalizować stosunki z tym krajem. Pompeo zapewnił też Białoruś, że USA są w stanie dostarczyć na Białoruś tyle ropy, ile tylko sobie zażyczy. Ameryka śle sygnał, że jest w stanie wspomóc Białoruś w kwestii kluczowej dla jej przetrwania - wytłumaczył.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Sondaż: liczba zwolenników związku Białorusi i Rosji zmalała o jedną trzecią

- Gra toczy się o to, aby Białoruś pozostała w jakimś stopniu neutralna. Prezydent Łukaszenka chce być dyktatorem w swojej Białorusi a nie jednym z gubernatorów w rosyjskiej prowincji - podsumował.

W audycji również rozmowa z Wojciechem Konończukiem (OSW) na temat jego książki pt. "Sztuka przetrwania. Deportacje sowieckie z powiatu bielskiego 1940–1941. Relacje zesłańców".

***

Audycja: Spojrzenie na Wschód

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Tomasz Grzywaczewski (pisarz i reporter) Wojciech Konończuk (OSW)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fale deportacji: 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Syberię

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:00
Obchody 80. rocznicy masowych deportacji na Syberię i do Kazachstanu Polaków z terenów zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 roku zorganizował Związek Polaków na Białorusi. Uroczystości odbyły się w niedzielę w Lidzie w obwodzie grodzieńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kłysiński: Rosja zdeterminowana, żeby zmusić Łukaszenkę do ustępstw

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:00
- Strony wzięły krok w tył, wzięły głębszy oddech i niezadowolone rozjechały się do swoich stolic. Tak o spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń