X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Korespondent Polskiego Radia w Rosji: Putin wyciągnął królika z kapelusza

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:21
- Zmiany w Rosji dojrzewały już od dłuższego czasu. Władimir Putin wreszcie nie wytrzymał i wyciągnął królika z kapelusza w postaci dymisji rządu premiera Miedwiediewa - powiedział Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji. Gościem audycji była również Anna Maria Dyner z PISM.
Audio
  • Maciej Jastrzębski: Putin nie jest już postrzegany w Rosji jako polityk, który potrafi zrobić coś dobrego dla państwa (Spojrzenie na Wschód)
nz Władimir Putin, prezydent Rosji
n/z Władimir Putin, prezydent RosjiFoto: EPA/PAP

Tematem rozmowy była dymisja rządu premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. - Spokojnie wewnątrz Rosji było do 2018 r., kiedy to wbrew woli obywateli była przeprowadzona reforma emerytalna. Na ulice wyszła opozycja, ale i ludzie nie godzący się to, by opozycja nie mogła ubiegać się o mandaty we władzach lokalnych. Były minister sportu stwierdził natomiast, że "zmiany są konieczne, bo naród się tego domaga". Zmiany dojrzewały i Putin wreszcie nie wytrzymał i wyciągnął królika z kapelusza - zwrócił uwagę Maciej Jastrzębski

"Mniejsze zło"

mi123.jpg
To będzie nowy premier Rosji. Putin wskazał następcę Miedwiediewa

- Komentarze są różne. Jedne wskazują, że zmiany są konieczne, a inne są spiskowe i wskazujące na to, że stosunki służbowe Putina i Dmitrija Miedwiediewa nie układały się najlepiej i ktoś musiał zostać kozłem ofiarnym. Są także komentarze, że Putin przygotowuje się do transferu władzy. Trudno natomiast powiedzieć jaki ma na to pomysł - przyznał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Kolejne kłamstwa Rosji na temat Polski. Tym razem chodzi o nazistowskie obozy zagłady

- Trzymałbym się scenariusza opozycji rosyjskiej o przygotowaniu do utrzymania władzy. Być może powstaje jakaś organizacja polityczna mająca wpływ na wszystkie organy władzy, na czele której stanie Putin, a konstytucja mu tego nie zabrania, a być może Duma Narodowa zostanie sformatowana. Zmiany mają nastąpić bardzo szybko, bo przygotowane są już konkretne dokumenty do głosowania - dodał. 

Zdaniem korespondenta Polskiego Radia "Putin nie jest już postrzegany jako polityk, który potrafi zrobić coś dobrego dla państwa, ale coraz częściej postrzega się go jako "mniejsze zło". Rosjanie nie mają pomysłu na przywództwo swego państwa".

Nowa forma władzy

Putin i Miedwiediew 1200 PAP.jpg
Grzegorz Kuczyński o dymisji rządu premiera Miedwiediewa: to skutek zmian konstytucyjnych

- Nie uważam, że Dmitrij Miedwiediew jest kozłem ofiarnym. Putin bardzo ceni lojalność. Miedwiediew nie zostanie odesłany w polityczny niebyt, ale zostanie mu przedłożone stanowisko zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Ma to wbrew pozorom znaczenie. Po wysłuchaniu orędzia Putina do Zgromadzenia Narodowego można odnieść wrażenie, że przebudowuje on strukturę władz państwa w kierunku zapewnienia sobie rządzenia, choć już nie jako prezydent - mówiła Anna Maria Dyner

<<CZYTAJ TAKŻE>> Human Rights Watch: w Rosji rośnie poziom represji, zwłaszcza wobec opozycji

- Putin podkreślił, że Rosja musi być republiką prezydencką i prezydent musi mieć ostatnie słowo. Bardzo dużo osób spekuluje, że nowy premier może być szykowany na następcę Putina, który wydaje się już być zmęczony sprawowaną funkcją. Po zakończeniu kadencji będzie miał już 72 lata. Myśli on o tym jak zapewnić sobie ciągłość władzy bez sprawowania urzędu prezydenta - podkreśliła.

- Nie wykluczam tego, że przy zaprzęgnięciu całej propagandy rosyjskiej do myślenia o Putinie jako o ojcu państwa, będzie można sformować taką funkcję i ludzie będą w stanie ją zaakceptować - podsumowała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Spojrzenie na Wschód

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: Anna Maria Dyner (PISM), Maciej Jastrzębski (Polskie Radio)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 20.32

PR24/PAP/pkr

Czytaj także

Rosja oskarża Polskę o "kłamstwa historyczne". Złoży w Radzie Europy projekt rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 20:51
- Rosja zamierza złożyć w Radzie Europy projekt rezolucji krytykującej Polskę za "kłamstwa historyczne i manipulację faktami" dotyczącymi wybuchu II wojny światowej - zapowiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Leonid Słucki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: mamy obowiązek bronić prawdy o zwycięstwie nad nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:17
- Rosja ma obowiązek bronienia prawdy historycznej o zwycięstwie w II wojnie światowej. Pamięć o tym wzmacnia jedność kraju - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział także stworzenie wielkiego kompleksu archiwalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE odpowiada na kłamstwa Rosji. "Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:00
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat fałszowania historii II wojny światowej, głównie przez Rosję. - Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej, a współodpowiedzialność za wywołanie konfliktu ponosi Rosja - mówili europosłowie.
rozwiń zwiń