X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ekspert: Rosja chce ograniczyć suwerenność Białorusi do minimum

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:00
- Integracja, którą proponuje Rosja to ograniczenie suwerenności państwa białoruskiego do minimum. Sprawy bezpieczeństwa i obronności Białorusi są już decydowane w Rosji - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W programie "Spojrzenie na Wschód" wziął również udział Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl).
Audio
Władimir Putin oraz Alaksandr Łukaszenka
Władimir Putin oraz Alaksandr ŁukaszenkaFoto: PAP/ITAR-TASS/Mikhail Metzel

- Z pewnością największa porażka dotyczy porozumienia bądź nieporozumienia z Łukaszenką. Miał to być projekt sprzedawany wewnętrznie jako wielki sukces integracyjny, czyli integracji z Białorusią. Putin nie bardzo się lubi z Łukaszenką i to wiadomo nie od dziś. Nie doszło do porozumienia - rozmowy mają zostać przedłużone do 20 grudnia - mówiła prof. Agnieszka Legucka.

biru12.jpg
Białoruś: kolejny dzień protestów przeciw integracji z Rosją

Ekspert ds. bezpieczeństwa zaznaczyła, że "integracja, którą proponuje Rosja to ograniczenie suwerenności państwa białoruskiego do minimum". - Tutaj są takie kwestie jak kodeks karny czy cywilny, nie wspominając o podatkach. To już są nie tylko kwestie asymetryczności aliansu rosyjsko-białoruskiego. Sprawy bezpieczeństwa i obronności Białorusi są już decydowane w Rosji - zwróciła uwagę.

"Największym zagrożeniem dla Białorusi jest jej najważniejszy sojusznik"

- Oficerowie i cała kadra wyższa wojska białoruskiego są szkolone na uniwersytetach rosyjskich. To zazębia ten element małej mobilności strategicznej i autonomii Białorusi. To tworzy paradoksalne sytuacje, kiedy największym zagrożeniem dla Białorusi jest jej najważniejszy sojusznik na wschodzie. Kiedy Łukaszenka zobaczył realną groźbę wchłonięcia Białorusi przez Rosję, to zaczął rozmawiać za zachodem, w tym m.in. z Polską - mówiła prof. Legucka.

brru.jpg
Minister: kolejne rozmowy Putin-Łukaszenka odbędą się 20 grudnia

Piotr Stępiński przytoczył natomiast niedawne słowa prezydenta Białorusi. - Niedawno Łukaszenka w rozmowie z białoruskimi mediami powiedział wprost, że nie chce zdradzić Białorusinów, że nie ma mowy o jakiejkolwiek integracji z Rosją. Kwestia energetyki jest niezwykle istotna. Cały czas trwają dyskusje na temat przyszłości współpracy między Białorusią a Rosją w obszarze dostaw gazu - mówił.

Spór o cenę gazu

- Białoruś domaga się od Rosji znaczących obniżek cen gazu, chociaż obecnie ma jedne z najniższych cen w Europie. Tę kwestię podnosi prezydent Łukaszenka, który pyta się o to, jak można mówić o jakiejkolwiek integracji z Rosją, skoro nie można się porozumieć ws. dostaw gazu - stwierdził analityk.

Przypomnijmy, że od grudnia 2018 r. Moskwa otwarcie naciska na "pogłębianie integracji" z Białorusią i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: Agnieszka Legucka (PISM), Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl)
Data emisji: 11.12.19
Godzina emisji: 20.33

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert OSW: rakiety i czołgi Kaliningradu to tylko część wielkiej strategicznej gry

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 20:00
- Zbrojenie Kaliningradu, Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej i propagandowe informacje Rosji na ten temat to element wielowątkowej gry Kremla – mówi Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Obejmuje ona m.in. próbę wymuszania na Europie zmian w polityce bezpieczeństwa i wysiłki, by zastraszyć społeczeństwa Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Rosja zaczęła twardą grę, traktuje Białoruś jak obiekt ekspansji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 20:45
- Rosja prowadzi z Białorusią negocjacje w formie ultimatum – nie interesuje jej już uroczyste podpisanie jakichkolwiek dokumentów bez istotnych treści – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Paweł Usow, niezależny białoruski politolog. Jak dodaje, Moskwa wiąże ściśle kwestię dotacji z kwestią pogłębienia integracji. Łukaszenka jest w pułapce: nie ma kontrstrategii względem rosyjskiej polityki - dodaje analityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były szef sztabu: Białoruś gotowa do wspólnych manewrów z NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 14:00
- Białoruś jest gotowa do wspólnych manewrów z NATO, odbywają się nawet rozmowy na ten temat. Jest jednak warunek: Sojusz musi rozumieć, że naszym strategicznym sojusznikiem jest Rosja – powiedział były szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi Aleh Biełakonieu.
rozwiń zwiń