X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:07
Albania i Macedonia Północna nie zaczną na razie rozmów ws. dołączenia do Unii Europejskiej. Dr Tomasz Żornaczuk podkreślił, że Bałkany to istotny region dla UE. Prof. Andrzej Szeptycki wskazał na to, że jest to potencjalna strefa wpływów Rosji.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W połowie października niektóre państwa wspólnoty, w tym Francja, nie zgodziły się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, uważają tę decyzję za błąd unijnej polityki. Niektórzy komentują, że oba kraje aspirujące do członkostwa w UE, mogą być teraz regionem narażonym na ingerencję Rosji.

Ekspert o roli Bałkanów

Dr Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślił, że "Bałkany mają znaczenie dla całej Unii Europejskiej i całej Europy, dlatego mają znaczenie dla Polski".

- Ostatnie lata pokazują nam jak nietrwałe bywają tam pewne rozwiązania, jeżeli nie ma tam szerszej koncepcji zjednoczenia z Unią Europejską - dodał. 

Gość PR24 wskazał, że po raz kolejny nie podjęto decyzji o rozpoczęciu negocjacji, pomimo wypełnienia warunku, zwłaszcza w kontekście Macedonii Północnej. - Oto kraj, w imię integracji euroatlantyckiej zmienia nazwę, po czym ta integracja jest zablokowana - powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
parlament europejski flagi free shut 1200.jpg
Ekspertka: Francja pokazuje, że jest przeciwko polityce rozszerzania UE

"Potencjalna strefa niestabilności"

Prof. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że "to nie tylko cios w politykę poszerzenia". Podkreślał, że przyjęcie Albanii i Macedonii Płn. do UE jest uzupełnieniem pewnej luki, bo są to kraje będące wewnątrz strefy wpływów Unii.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bruksela: start negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn i Albanii odsunięty w czasie

W opinii naukowca, "w sensie pewnej logiki, geopolityki" otwarcie się na te państwa "jest koniecznością". 

Czytaj więcej
macedonia unia fiasco pap 1200.jpg
"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

- Będziemy z pewnym żalem wspominać to, że nie przyjęto Bałkanów Zachodnich. Może nie skończy się to interwencją rosyjską (...), natomiast region bardzo sprzyja działaniom partyzanckim. Będzie to wewnątrz Unii potencjalna strefa niestabilności i rosyjskich wpływów. Dlatego, że dzięki Francji sami sobie to zafundowaliśmy - podkreślił prof. Andrzej Szeptycki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycję prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/msze

-------------------------------------

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:34
- Wzmacnianie integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej pozostanie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej - mówiła w poniedziałek w Budapeszcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń