more_horiz

Posiedzenie Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów krymskich

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 21:50
W Kijowie odbyło się posiedzenie Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów krymskich, na którym obecni byli przedstawiciele z Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych. - To dwudziestopięcioosobowe. ciało reprezentujące wszystkich Tatarów krymskich. W związku z wydarzeniami politycznymi na Ukrainie, ostatnie spotkanie odbyło się w Kijowie - mówił w Polskim Radiu 24 Nedun Usejnow z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 30.01.19 Posiedzenie Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów krymskich
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Medżlis Tatarów Krymskich/qtmm.org

- Rada spotkała się, aby porozmawiać o bieżących sprawach oraz zaplanować działania na kolejne miesiące, związane z 5. rocznicą okupacji Krymu oraz 75. rocznicą deportacji Tatarów krymskich. To dwa bardzo ważne wydarzenia w historii i pamięci zbiorowej Tatarów krymskich, kształtujące współczesną tożsamość narodową. Każda z diaspor przygotowuje swoje działania, ale chcemy je zsynchronizować, aby jeden głos wspólnie wypowiedziany w tym samym czasie i w ten sam sposób, wybrzmiał jak najgłośniej - mówił Nedun Usejnow.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że największa diaspora Tatarów krymskich zamieszkuje Turcję: - Najbardziej aktywna i największa diaspora, to ci Tatarzy krymscy, którzy zaczęli przybywać od końca XVIII wieku na terytorium ówczesnego Imperium Osmańskiego. Dzis w Turcji, według różnych liczb, w tej diasporze żyje od 2 do 4 mln. osób. 

PR24

___________________

Data emisji: 30.01.19

Godzina emisji: 20:35

Zobacz więcej na temat: Tatarzy krymscy Ukraina Krym
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak