more_horiz

Opozycja żąda "prawdziwych wyników". Dokąd zmierza Gruzja?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 21:00
- W tej chwili nie ma żadnej wielkiej idei, która mogłaby "porwać" Gruzinów w stronę Zachodu. Jest natomiast pewna stała, żmudna współpraca w kierunku takiej integracji – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 05.12.18 Spojrzenie na Wschód: Wojciech Górecki i Maciej jastrzębski
Wiec protestacyjny w Tbilisi, 2 grudnia b.r
Wiec protestacyjny w Tbilisi, 2 grudnia b.rFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Około 25 tysięcy Gruzinów wyszło na ulice Tbilisi w proteście przeciwko wyborowi kandydatki partii rządzącej Salome Zurabiszwili na prezydenta. Według demonstrantów, wyniki wyborów zostały sfałszowane. Następne demonstracje opozycji są zaplanowane na 16 grudnia. Protestujący żądają przyspieszonych wyborów parlamentarnych i  - jak mówią - prawdziwych wyników wyborów prezydenckich.

Jednymi z priorytetów Salome Zurabiszwili ma być wprowadzenie Gruzji do struktur NATO oraz do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, choć w Gruzji rośnie rozczarowanie Zachodem, to cały czas ta opcja ma poparcie większości. – Zachód spełnił już wszystkie ważne dla Gruzji cele. Po tym, jak w zeszłym roku Unia Europejska zniosła wizy dla Gruzinów – do strefy Schengen, nie ma tam już żadnej wielkiej idei, która mogłaby porwać ten kraj w stronę Zachodu. Jest natomiast prowadzona żmudna współpraca w kierunku takiej integracji – powiedział Wojciech Górecki.

Gościem audycji był także korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski, który mówił m.in. o znaczeniu Gruzji dla Europy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji "Spojrzenie na Wschód" była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 05.12.18

Godzina emisji: 20.35

Zobacz więcej na temat: Gruzja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumy na ulicach Tbilisi. Gruzini protestują przeciwko wynikom wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 14:28
Około 25 tysięcy Gruzinów wyszło na ulice Tbilisi w proteście przeciwko wyborowi kandydatki partii rządzącej Salome Zurabiszwili na prezydenta. Według demonstrantów, wyniki środowych wyborów zostały sfałszowane. 
rozwiń zwiń