X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego polska cerkiew wsparła Moskwę w walce z ukraińską autokefalią?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 21:17
- Wygląda na to, że na terenie Polski siłą rozgrywającą jest cerkiew moskiewska - ocenił w audycji Spojrzenie na Wschód Jakub Biernat z Telewizji Biełsat. Polska cerkiew prawosławna zabrania kontaktów z ukraińskim prawosławiem niezależnym od Moskwy. W Polskim Radiu 24 również komentarz Andrzeja Grabowskiego z "Gościa Niedzielnego". 
Audio
  • 21.11.18 Spojrzenie na Wschód. Jaką rolę odgrywa cerkiew moskiewska w Polsce?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Damira

Synod biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wydał odpowiedni komunikat. Odcina się w nim od starających się o autokefalię ukraińskich prawosławnych, a ich działania określa mianem "złych". 

- Wygląda na to, że na terenie Polski siłą rozgrywającą jest cerkiew moskiewska. Spójrzmy na szybkość działania. Rozumiem, że tak zachowała się cerkiew syryjska czy serbska. Biorąc jednak pod uwagę, że polska cerkiew przed wojną sama uzyskiwała autokefalię, wydawałoby się, że mogłaby być bardziej wstrzemięźliwa w określaniu, w tak jednoznaczny sposób, sytuacji na Ukrainie - powiedział na naszej antenie Jakub Biernat. 

- Kościół autokefaliczny w Polsce wyraźnie opowiedział się nie tylko za tym, co nazywamy kanoniczną zwierzchnością patriarchatu moskiewskiego nad Ukrainą, ale także opowiedział się, co jest najbardziej bolesne, za pewną koncepcją "Świętej Rusi, którą głosi cały synod rosyjski. To oznacza, że istnieje jakaś postimperialna struktura, która przetrwała czasy rozpadu Związku Radzieckiego, która nawiązuje do wspólnej chrzcielnicy - notabene na Krymie, tam miał dokonać się chrzest św. Włodzimierza. To jest zatem ideologiczne uzasadnienie dla planów politycznych Moskwy. To martwi - komentował z kolei Andrzej Grabowski. 

Uniezależnieniu ukraińskiej Cerkwi sprzeciwia się rosyjska Cerkiew, która uznaje Ukrainę za swoje kanoniczne terytorium. Proces nadania Ukrainie autokefalii spowodował konflikt między Patriarchatem Moskiewskim a Konstantynopolem. W odpowiedzi na zapowiedź nadania autokefalii ukraińskim prawosławnym Moskwa zerwała eucharystyczne stosunki z Patriarchą Konstantynopola.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/IAR/zz

---------------------------

Data emisji: 21.11.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińska cerkiew zrywa z Moskwą. Konsekwencje polityczne i społeczne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 22:00
Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola wszczął procedurę przyznania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest temu zdecydowanie przeciwna. - To ma potężne konsekwencje polityczne i społeczne – mówił w audycji "Terlikowski na froncie” ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń