X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Konfrontacje Idei". Napoleon a Zjednoczona Europa

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 13:45
- Napoleon poszerzał władzę Francji, ale jednocześnie nadawał jedno prawo wszystkim podbitym krajom. (...) Było to pierwsze doświadczenie zapowiadające nasze dzisiejsze doświadczenia w Parlamencie Europejskim, gdzie mówi się różnymi językami Europy. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż Napoleona nie da się uznać za prefigurację współczesnej Zjednoczonej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 François-Xavier Bellamy, francuski europoseł i filozof.
Franois-Xavier Bellamy
François-Xavier BellamyFoto: Twitter/tellerreport

W tym roku mija 200. rocznica śmierci Napoleona. Postać Cesarza cieszy się poważaniem wśród Francuzów, ale nie brakuje i głosów polemicznych. O Napoleonie, historii Francji i polsko-francuskiej przyjaźni ponownie mówił w Polskim Radiu 24 poseł do Parlamentu Europejskiego François-Xavier Bellamy. To drugi odcinek rozmowy Zdzisława Krasnodębskiego z francuskim europarlamentarystą.

francja flaga free 1200.jpg
François-Xavier Bellamy: przyjaźń polsko-francuska jest silna

Gość PR24, odpowiadając na pytanie prowadzącego, przyznał, że w postaci i działaniach Napoleona "można odnaleźć zapowiedź Europy zjednoczonej pod wspólnym prawem".

- W końcu Napoleon poszerzał władzę Francji, ale jednocześnie nadawał jedno prawo wszystkim podbitym krajom. Zresztą ten sam rodzaj zjednoczenia można dostrzec w organizacji, jaką przyjęła Europa. W centrum była Francja, ale oprócz tego były państwa satelitarne, zorganizowane między sobą królestwa, w których panowały rodziny bądź bliscy Napoleona. To można uznać za pierwsze europejskie doświadczenie, oczywiście dalekie od tego, co znamy dziś, ale jednak - mówił François-Xavier Bellamy.

Czytaj również:

"Doświadczenie zapowiadające"

Filozof zwrócił uwagę na to, że podbijane przez Napoleona krainy stawały się francuskimi departamentami, a to oznacza, że ich ludność miała prawa wyborcze i mogła wybierać swoich przedstawicieli do parlamentu. Stąd we francuskim parlamencie tych czasów mówiło się nie tylko po francusku, ale też po włosku i niemiecku.

- Było to pierwsze doświadczenie zapowiadające nasze dzisiejsze doświadczenia w Parlamencie Europejskim, gdzie mówi się różnymi językami Europy. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż Napoleona nie da się uznać za prefigurację współczesnej Zjednoczonej Europy - mówił Bellamy.

Wyjaśnił, że przede wszystkim Napoleon nie planował tworzyć federacji europejskiej. Używał słowa "federacja", ale w zupełnie innym znaczeniu, niż rozumie się to słowo dzisiaj. - Uważam, że błędem jest nakładanie dzisiejszej siatki pojęciowej na to, co robił Napoleon - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:19 PR24_mp3 2021_07_11-11-33-18_KI.mp3 François-Xavier Bellamy o Napoleonie ("Konfrontacje idei" / PR24)

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: François-Xavier Bellamy (francuski eurodeputowany, filozof)
Data emisji: 11.07.2021
Godzina emisji: 11.33

PolskieRadio24.pl/PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski o propozycji szczytu UE z Rosją: warto się zastanowić nad perspektywą czasową

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 11:00
- Aktywność niemiecka to był pewien balon próbny, na takiej zasadzie czy już możemy zacząć realizować pewne posunięcia, czy ten moment jest zbyt wczesny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski o szczycie w Brukseli: odczucia większości krajów są po stronie wyznaczonej przez Polskę i Bałtów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:57
- Niemcy, Francja i ta oś prorosyjska, czyli Austria i Holandia, nie spoczną. Będą próbować nawiązywać współpracę z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń