X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Marzył o rządzie dusz". Roman Graczyk o książce "Demiurg. Biografia Adama Michnika"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 13:27
- O czym marzył młody Adam Michnik w chwilach złej fortuny? Ja uważam, że marzył mniej o fotelu premiera, a bardziej o wpływie na Polaków. O rządzie dusz - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
Adam Michnik
Adam MichnikFoto: Dariusz Grochal / Shutterstock.com

Roman Graczyk pracował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", Radiu Kraków, "Gazecie Wyborczej", IPN-ie czy Instytucie Literatury. Jest autorem wielu książek, m.in. głośnej swego czasu "Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego". W audycji "Konfrontacje idei" opowiadał z kolei o najnowszej swojej pozycji literackiej, czyli książce "Demiurg. Biografia Adama Michnika".

Adam Michnik 1200 Forum.jpg
Adam Michnik: postać ważna i niejednoznaczna

"Chciałbym być demiurgiem"

Gość PR24, zapytany o tytuł książki, stwierdził, że "on jest i nie jest adekwatny". Wyjaśnił, że patrząc na ostatnie 15 lat naszej historii, siła sprawcza Adama Michnika oraz jego "Gazety Wyborczej" jest dużo mniejsza, niż była przed laty. - Po pierwsze przez kilka dziesiątków lat, powiedzmy 20 lat w jego najlepszym czasie, ten wpływ był naprawdę przeogromny, wielki, decydujący. Może był to najważniejszy człowiek w Polsce, porównywalny z premierami, prezydentami, jeśli chodzi o siłę wpływu - mówił Roman Graczyk.

- A po wtóre, i to może ważniejsze, gdy mówimy o celach życiowych, ambicjach, to to, o czym naprawdę młody Adam Michnik, kiedyś jeszcze powiedzmy na marginesie, odtrącony - systemowo, np. przebywający w więzieniu - o czym mógł marzyć w tych chwilach złej fortuny, to pewnie - ja uważam - marzył mniej o fotelu premiera, bardziej o wpływie na Polaków, o rządzie dusz. To go w najwyższym stopniu definiuje. To mu się potem udało, potem trochę stracił - mówił dalej Roman Graczyk.

Dodał żartobliwie, że kiedy mali chłopcy, pytani, kim chcieliby zostać w przyszłości, mówią "kosmonautą", to Adam Michnik mógłby powiedzieć "chciałbym być demiurgiem".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2021_05_30-11-37-43_KI.mp3 Roman Graczyk o swojej nowej książce "Demiurg. Biografia Adama Michnika" ("Konfrontacje idei" / PR24)

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Roman Graczyk (pisarz i publicysta)
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 11.35

PR24/jmo