X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku". Prof. Woźniczka o Wojciechu Korfantym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 08:42
- To postać bardzo ciekawa i rzadka w polskiej historii. Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku. Potrafił ostro, twardo przeciwstawiać się niemieckim posłom - mówił o Wojciechu Korfantym w Polskim Radiu 24 prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski).
Wojciech Korfanty
Wojciech KorfantyFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Tematem audycji była postać Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległości Śląska. - To postać bardzo ciekawa i rzadka w polskiej historii. Na terenie Górnego Śląska awans społeczny Ślązaków był bardzo utrudniony przez Niemców. Korfanty od samego początku był dyskryminowany przez niemieckich nauczycieli. Ten młody chłopak ze Śląska dostał się do środowiska Wielkopolan, którzy studiowali w Niemczech. Tam odżyła jego polskość i zdał sobie sprawę z tego kim jest - opowiadał prof. Zygmunt Woźniczka.

korfanty pomnik pap 1200 .jpg
Na Śląsku uczczono rocznicę śmierci Korfantego, jednego z ojców niepodległości

Wicepremier i dyktator

- Z czasem wygrał wybory do Reichstagu, co było dużym zaskoczeniem. Jako poseł potrafił przeprowadzić wspaniałą kampanię wyborczą. Mimo zastraszeń Ślązacy go poparli. Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku. Potrafił ostro, twardo przeciwstawiać się niemieckim posłom - dodał.

Posłuchaj
22:33 PR24_MPLS 2020_09_20-08-06-05.mp3 Prof. Zygmunt Woźniczka o Wojciechu Korfantym (Konfrontacje Idei/PR24)

- Śląsk, który Niemcy traktowali jak część Niemiec, stawał się polski. Nagle ten region zyskał swojego przedstawiciela i na argumenty walczyć z niemiecką władzą. To było coś niespotykanego. Prowadził też sprytną grę polityczną, bo przy poparciu Francuzów starał się wygrać plebiscyt na Śląsku. Po plebiscycie wywołał III Powstanie Śląskie i ogłosił się jego dyktatorem na wzór Romualda Traugutta - mówił.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał także, iż "Korfanty był współtwórcą sejmu ustawodawczego i graczem na scenie ogólnopolskiej. Dwa razy był wicepremierem w rządach Wincentego Witosa".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 20.09.2020

Godzina: 08.06 

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

III Powstanie Śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 05:51
W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się III powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 05:45
- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie - mówił Wojciech Korfanty, jeden z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poświęcił życie, by przywrócić Śląsk Polsce". Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Korfantego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:23
- Wojciech Korfanty to wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda, który złożył kwiaty pod pomnikiem Korfantego w Warszawie w 99. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego.
rozwiń zwiń