X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Przemysław Dakowicz: moja ocena literatury po 1989 r. była krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 09:15
- Literatura zawsze znajduje sobie własną drogę, nie można jej zaplanować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Dakowicz, krytyk literacki. 
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/New Africa

Polski poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury ocenił w audycji między innymi literaturę polską po 1989 r. W esejach gościa PR24, ta ocena była krytyczna.

- Mój krytyczny osąd wynikał z tego, że miałem przekonanie iż większość dokonań poezji po 1989 r. nijak nie można zestawić z wielkimi nazwiskami np. Miłoszem czy Leśmianem. Weszliśmy w multimedialność kultury, następuje zepchnięcie literatury - powiedział.


książki 1200.jpg
Przemysław Dakowicz: Hrabal to mój ukochany pisarz

Obowiązki literatury

Jak dodał, w Polsce mamy trwającą 200 a nawet 300 lat tradycję literatury zaangażowanej w sprawy publiczne. Z jednej strony, jak powiedział, literatura ma obowiązek angażowania się w sprawy najważniejsze. - Nie zmieniam tutaj zdania, ale z drugiej strony literatura nie powinna przejmować obowiązków, które nie należą do niej - zauważył.

Podkreślił, że żyjemy w takim obszarze Europy, na którym "mamy głowy obrócone wstecz" stąd jednym z zadań literatury jest zajmowanie się odmiennością doświadczenia miejscowego co ma każda literatura narodowa.


Posłuchaj
21:48 _PR24_AAC 2020_07_12-08-05-50.mp3 P. Dakowicz o literaturze po 1989 r. ("Konfrontacja idei")

 

"Odwrócone głowy"

- W naszej części Europy właśnie, niezależnie od tego w jakim miejscu historii jesteśmy, mamy odwrócone głowy i pytanie jest takie: czy takie koncentrowanie się jedynie na tym, jest sensowne czy jest to czynność nerwicowa. Można to porównać do traumy po jakimś bolesnym doświadczeniu - podkreślił Przemysław Dakowicz.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: dr Przemysław Dakowicz (poeta, eseista, krytyk literacki)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 05:55
119 lat temu urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 05:50
– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – powiedziała 10 lat wcześniej w radiowym wywiadzie.
rozwiń zwiń