X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Tworzyły je wybitne jednostki". Prof. Przemysław Urbańczyk o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:06
- Istotną rolę w tworzeniu się państwa polskiego pełniły wybitne jednostki, które do swojego projektu przekonały ludzi i tak powstało polskie państwo około połowy X wieku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Mieszko I - ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego Icones książąt i królów polskich z 1605 roku
Mieszko I - ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego "Icones książąt i królów polskich" z 1605 rokuFoto: Domena publiczna

Gość PR24 odrzuca w swoich książkach narrację, której uczyliśmy się w szkole o początkach państwa polskiego. Odrzuca w nich społeczny ewolucjonizm, a dostrzega znaczenie wybitnych jednostek jako tych, które forsując swoje interesy doprowadzają do powstania polskiego państwa.

- Głównym oporem jaki ja miałem wobec poprzednich interpretacji było to, że historię pokazano jako ewolucyjne zmiany od nieuporządkowanego ustroju poprzez małe i duże plemiona, które się dogadały, wybrały przywódcę i w ten sposób powstała Polska - mówił.

Wikingowie 663.jpg
Wikingowie - postrach średniowiecznej Europy

"Produkt działań Piastów"

Jak dodał, to jednak ludzie zdeterminowani wobec swoich interesów tworzą podwaliny państwa. - To produkt działań rodu Piastów, którzy byli jednymi z wielu pretendentów do uzyskania wysokiej pozycji i którym udało się, założyli więc podstawy państwa, które trwa do dziś - zaznaczył.


Posłuchaj
20:45 _PR24_AAC 2020_06_28-08-11-20.mp3 Prof. P. Urbańczyk o początkach państwa polskiego ("Konfrontacja idei")

 

Przemysław Urbańczyk jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Archeologii UKSW oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W jego zainteresowaniu pozostaje archeologia i historia wczesnego średniowiecza (początki państw, chrystianizacja, urbanizacja, stosunki geopolityczne, architektura mieszkalna i sakralna) Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku.

Jest autorem około 400 publikacji, w tym 12 książek monograficznych, z których jedna uzyskała nagrodę "Klio", a druga nagrodę MNiSW. 


***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (UW)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią - upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 05:45
W 972 roku wojska margrabiego Hodona bez porozumienia z cesarzem przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była decyzja polityczna". Prof. Wiesław Wysocki o Chrzcie Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 19:00
- Mieszko I przyjął chrzest wraz z całym państwem. A naród uosabiał państwo w garstce tych dostojników otaczających księcia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń