X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Antoni Libera o nowych tłumaczeniach wybranych dzieł literatury powszechnej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 08:45
- Żyjemy w okresie dekonstrukcji, wszystko ulega rozebraniu na czynniki pierwsze, stało się to nieznośne. Młodzi reżyserzy zaczynają przepisywać antyczne dramaty swoim językiem, pełnym pospolitości i wulgarności. Trzeba było się temu przeciwstawić - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Libera, pisarz, tłumacz.
Audio
  • Antoni Libera w rozmowie na temat nowego przekładu wybranych dzieł literatury powszechnej ("Konfrontacje Idei")
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: PR2

Tematem audycji była praca Antoniego Libery nad współczesnymi przekładami niektórych dzieł literatury antycznej. - W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że żyjemy w zmiennych czasach. Nie jest to czas, kiedy kultura jest ustabilizowana i powstają wielkie arcydzieła. Pomyślałem, by w tej sytuacji być bardziej kustoszem literatury. Zajęcie się arcydziełami literatury powszechnej być może będzie z większym pożytkiem dla mnie i dla publiczności - podkreślił. 

pap_20160521_0SN jerzy pilch 1200.jpg
"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

- Jeśli teatr ma być żywy, musi operować językiem absolutnie komunikatywnym, a z tym są problemy. Pokutuje u nas idiom młodopolski. To język bombastyczny, wręcz operowy. Kiedy żyjemy w okresie dekonstrukcji, wszystko ulega rozebraniu na czynniki pierwsze, stało się to nieznośne. Młodzi reżyserzy zaczynają przepisywać to swoim językiem, pełnym pospolitości i wulgarności. Trzeba było się temu przeciwstawić - dodał.

Odniósł się on również do twórczości Samuela Becketta. - Jest kontynuatorem, a zarazem pisarzem, który dochodzi do jakiegoś kresu. Zgodnie ze swoim statusem jest zwierciadłem tego, co się dzieje, a odbija w nim się to, co narastało przez ostatnie 300 lat. W tamtych czasach okres emancypacji rozumu był niewątpliwie ruchem rozświetlającym, ale na przełomie XIX i XX w. doszło do pewnej katastrofy myślowej. Pojawiły się kluczowe teorie, które rozbiły sacrum. Samuel Beckett pokazuje jak wygląda pobyt człowieka na ziemi, kiedy sacrum przestaje być aktualne - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Antoni Libera
Data emisji: 31.05.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka. Zapert: jeden z najwybitniejszych prozaików

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 23:15
- Rozmawiamy o postaci wyjątkowej w naszej literaturze - postaci zapomnianej - mianowicie o Andrzeju Chciuku. Moim zdaniem jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy zeszłego stulecia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. - Pierwszorzędny pisarz drugoligowy - zacytował z kolei Krzysztof Masłoń. W przededniu 100. rocznicy urodzin autora o jego twórczości dyskutowano w "Poczytniku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wroński: pisanie może być przyjemne i przydatne w każdej dziedzinie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 23:59
- Pomyślałem, że to jest najwyższy czas, żeby wrócić do szkoły, ale zupełnie inaczej, jako nauczyciel zawodu, a nie młody człowiek, który przeczytał kilka książek, myśli, że wie o czym były i wpaja to uczniom - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Marcin Wroński, który w Lubelskiej Szkole Realnej naucza kreatywnego pisania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Faulkner i najbardziej zapadające w pamięci postaci literatury amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 23:00
- Przygodę z Faulknerem rozpocząłem od "Dzikich palm", które średnio mnie nakręciły, ale szukałem dalej, bo ten autor wielkim pisarzem jest - wspominał Piotr Gociek podczas audycji "Posłowie", prowadzonej z Łukaszem Orbitowskim. - Po przeczytaniu "Światłości w sierpniu" i "Kiedy umieram" już byłem kupiony i szukałem kolejnych książek - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej życie jest o wiele bogatsze niż to, co wiemy". Andrzej Fedorowicz o Marii Konopnickiej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 18:14
- Maria Konopnicka jest dzisiaj traktowana jako "szlachetny rycerz" polskiej literatury, a tymczasem była to kobieta, która z "wiejskiej baby" przeistoczyła się w jedną z najbardziej popularnych autorek w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Fedorowicz, pisarz, autor książki "Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość literacka Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:32
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.
rozwiń zwiń