"Jestem filozofem świata". Pierwsza biografia Romana Ingardena

2020-05-17, 13:23

"Jestem filozofem świata". Pierwsza biografia Romana Ingardena
Okładka książki "Jestem filozofem świata". Foto: mat.promocyjne

 -Środowisko naukowe źle przyjęło fenomenologię. Wizję polskiej filozofii ukształtował na początku XX wieku Kazimierz Twardowski i nowy trend nie był w stanie się wtedy przebić - mówił w Polskim Radiu 24 historyk filozofii prof. Radosław Kuliniak, współautor pierwszej biografii filozofa Romana Ingardena.

Posłuchaj

Prof. Radosław Kuliniak o Romanie Ingardenie (Konfrontacje idei)
+
Dodaj do playlisty

Roman Ingarden był uczniem znakomitych filozofów – Twardowskiego i Husserla, studiował we Lwowie, Getyndze i Fryburgu. Wykształcenie i napisane prace uplasowały go w elitarnym gronie światowych fenomenologów. Przyjaźnił się z Edmundem Husserlem i jego żoną Malwiną, a także z Edith Stein, Adolfem Reinachem, Aleksandrem Koyrém, Aleksandrem Rosenblumem, czy też z małżeństwem Conradów (Hedwig i Theodorem Hansem).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął działalność dydaktyczną w lubelskich, warszawskich i toruńskich szkołach średnich, aby po uzyskaniu habilitacji przenieść się do Lwowa na Uniwersytet Jana Kazimierza. Druga wojna światowa to czas walki o przetrwanie własne i rodziny. Pisze też wtedy swoje najważniejsze dzieło – Spór o istnienie świata, uczestniczy w tajnym nauczaniu.

Po 1945 roku następuje najtrudniejszy chyba okres w życiu naukowym Ingardena. Filozof bierze wówczas aktywny udział w zmaganiach o reaktywację ośrodków akademickich, czasopism i towarzystw filozoficznych, broniąc przy tym autonomii polskiej filozofii i nauki oraz dorobku filozofii lwowskiej.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na częste kontakty Romana Ingardena z Karolem Wojtyłą. - Nie nazwałbym jednak późniejszego papieża uczniem Romana Ingardena. Znalazły swoje spełnienie w roku 1968, gdy Ingarden zaproszony do Kurii Biskupiej wygłosił obszerny wykład na temat Edyty Stein. Papież Jan Paweł II wyniósł ją potem na ołtarze. Drogi Ingardena i Wojtyły zawsze się schodziły - tłumaczył prof. Radosław Kuliniak.

Chronologiczny zakres dwutomowej biografii "Jestem filozofem świata" obejmuje lata 1893–1938 (tom I) oraz 1939–1970 (tom II). 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Radosław Kuliniak
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 08.08

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej