X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Żurawski vel Grajewski: od Sejmu niemego Polska była pod protektoratem rosyjskim

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 09:48
- Targowica była zdradą przeciwko Rzeczypospolitej i Sejmowi, który uchwalił Konstytucję 3 Maja. By zaprosić Rosjan, trzeba było użyć pretekstu - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Prof. P. Żurawski vel Grajewski o Konstytucji 3 Maja ("Konfrontacje idei")
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Gość PR24 mówił między innymi o swojej książce "Geopolityka - siła - wola", która jest analizą położenia międzynarodowego Rzeczpospolitej i polskiej polityki zagranicznej, jej współczesnych dylematów i historycznych korzeni.

To książka o relacjach z Rosją i znaczeniu Ukrainy, o toczącej się w UE grze interesów i miejscu w niej Polski, o sojuszu z USA i kondycji polskiej armii, o naukach płynących z doświadczeń I/II RP i błędach popełnianych w III RP, o politologicznych dylematach i politycznych decyzjach.

1200.jpg
Dziś obchodzimy Narodowe Święto 3 Maja. Uroczystości z udziałem prezydenta

"Okazja geopolityczna"

Mówiąc o Konstytucji 3 Maja, powiedział, że reformy i próba ich podjęcia były wynikiem okazji geopolitycznej. - Przecież od Sejmu niemego Rzeczpospolita była pod protektoratem rosyjskim - tłumaczył.

Jak podkreślił, wojna w obronie Konstytucji była przegrana psychologicznie. - Dziś ewentualna skuteczność reform ukraińskich podważałaby właśnie ideologię ruskiego miru zgodnie z rosyjską propagandą - dodał.

"Polityczna gra"

Prof. Żurawski vel Grajewski przypomniał, iż Konstytucja uderzała w magnaterię, pozbawiając ją dotychczasowych możliwości wpływu na rządy, jasno określając reguły politycznej gry. Część nieprzejednanych opozycjonistów magnackich udała się do Rosji, prosić Katarzynę II o poparcie.

- Doszło do zawiązania się konfederacji mającej zniszczyć dzieło Konstytucji 3 maja. Stało się to w Petersburgu, ale żądania konfederatów ogłoszono w nadgranicznej Targowicy - mówił politolog.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydenckie RP)
Data emisji: 03.05.2020
Godzina emisji: 08.08

PR24/jj

Czytaj także

Polityczne tło zbrodni katyńskiej. Książka "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:36
- Stalin kłamał od samego początku na temat zbrodni katyńskiej, podobnie jak i strona radziecka - powiedział w Polskim Radiu 24 Thomas Urban, autor książki "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieka pogranicza, czyli agenci wśród nas w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 07:30
- Przewodnicy wycieczek, pracownicy biur podróży, właściciele hoteli, lokalna administracja, nawet taksówkarze. To byli potencjalni tajni agenci - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Lech Kowalski, autor książki "Bezpieka pogranicza".
rozwiń zwiń