X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Nasza cywilizacja została wręcz podważona". Wildstein o skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 09:42
- Wyobrażeniem absolutnie nieakceptowalnym, prowadzącym do fatalnych konsekwencji jest sądzenie, że naukowcy mogą przezwyciężyć wszystkie ludzkie ograniczenia. To, jaki szok wywołał koronawirus, wynika z wiary człowieka, że przezwyciężył i podporządkował sobie naturę - powiedział Bronisław Wildstein, publicysta  i filozof.
Audio
  • Bronisław Wildstein o zagrożeniu koronawirusa dla współczesnej cywilizacji ("Konfrontacje idei")
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: PR24

Cały świat żyje w strachu przed pandemią koronawirusa, która w ostatnich miesiącach sparaliżowała nasze życie. Ludzkość ma nadzieję, że naukowcy jak najszybciej wynajdą szczepionkę lub lekarstwo, które pozwolą na zahamowanie szerzenia się zarazy, w wyniku której każdego dnia umierają tysiące osób.

Bronisław Wildstein zwrócił uwagę, że to właśnie wiara w potęgę nauki mogła doprowadzić do obecnej sytuacji.

pixabay medycyna technologia nauka 1200.jpg
Koronawirus sparaliżował świat. Prof. Nalaskowski: dla nauki to ogromna lekcja pokory

- Człowiek rozwija się dzięki temu, że potrafi podporządkowywać sobie otoczenie, ale w określonych granicach. (…) Oczywiście, że chcemy, by naukowcy pomogli nam przezwyciężyć wirusa, ale wyobrażeniem absolutnie nieakceptowalnym, prowadzącym do fatalnych konsekwencji jest sądzenie, że ci naukowcy mogą przezwyciężyć wszystkie ludzkie ograniczenia. Porażenie koronawirusem wynika z pychy, z wiary człowieka, że przezwyciężył i podporządkował sobie naturę - podkreślił.

Podważenie cywilizacji

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, że odmiana koronawirusa, która dotyka obecnie ludzkość, jest nowa i z tego powodu sprawia, że nasza cywilizacja zadrżała, została wręcz podważona.

- Wyobrażenie, że jesteśmy w stanie opanować świat i przezwyciężyć wszystkie zagrożenia jest fatalną postawą, czyni nas bezbronnymi. Obecne doświadczenie powinno nauczyć ludzi pokory, będącej fundamentem afirmacji, zrozumienia, jak bardzo jesteśmy ograniczeni, jak nasze możliwości są ograniczone i jak bardzo jesteśmy wpisani w świat - stwierdził publicysta.

pap hiszpania koronawirus 1200.jpg
Koronawirus a etyka lekarska. Prof. Łuków: trudne decyzje komu pomóc najpierw

Bunt i afirmacja

Bronisław Wildstein w swojej twórczości poświęca również wiele czasu na refleksję nad stanem obecnego świata. Jest autorem m.in. zbioru esejów "O kulturze i rewolucji". W najbliższym czasie ma się również ukazać książka będąca ich kontynuacją, w której przedstawi dwie postawy: bunt i afirmację. W rozmowie ze Zdzisławem Krasnodębskim wyjaśnił te dwa stwierdzenia oraz powody, dla których zestawił je w publikacji.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Bronisław Wildstein, publicysta
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 08.08

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: obraz potęgi UE był wykreowany przez propagandę

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:53
- Unia Europejska była tworzona do innych rzeczy niż reagowanie kryzysowe. Ci, którzy wiedzieli, jaka jest jej natura, nie powinni być rozczarowani. A ci, którzy dali się uwieść temu obrazowi, naturalnie teraz reagują rozczarowaniem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Unia Europejska nie sprawdza się w walce z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 16:00
- Ze strony Unii Europejskiej słyszymy głównie górnolotne deklaracje i oświadczenia. Wspólnota nie sprawdziła się w walce z kryzysem związanym z epidemią. Sprawdziły się natomiast państwa narodowe. Pokazały, że są i będą potrzebne - powiedział w Polskim Radu 24 publicysta Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli także: Sławomir Jastrzębowski i Andrzej Potocki. 
rozwiń zwiń