X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kapitalizm państwowy, czyli chińska droga do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:44
Czysty pragmatyzm, niesamowita ostrożność, tylko praktyka się liczy to trzy zasady, które legły u podstaw reform i sukcesu gospodarczego współczesnych Chin. Stał za nimi Deng Xiaoping, który w latach 1978-89 był faktycznym przywódcą  Chińskiej Republiki Ludowej - mówił w Polskim Radiu 24 sinolog, dyplomata i publicysta prof. Bogdan Góralczyk. 
Audio
  • Prof. Bogdan Góralczyk o Chinach (Konfrontacje Idei)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Creativa Images

Gdy Deng Xiaoping dochodził do władzy Chiny były państwem rolniczym - 84 proc. społeczeństwa żyło na wsi. - Trzeba było zacząć od rolnictwa. Deng Xiaoping oddał chłopom ziemię, to zadziałało. Zaczął reformy gospodarcze i wykluczył wszelkie próby reform politycznych - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. - Chińczycy doszli do swoich prób reformatorskich sami. Michaił Gorbaczow pojawił się siedem lat później. Dlatego został gensekiem (sekretarzem generalnym partii), bo Chiny już ruszyły i miały pierwsze sukcesy  - dodał. 


chiny12000.jpg
Raport o Chinach. "Partia była rozprzężona, więc Xi Jinping zaaplikował konserwatywny zwrot"

Chińskie reformy były podzielone na etapy. - Pozbyto się ideologii marksizmu-leninizmu, odrzucono rewolucjonizm poprzednich lat. Wszyscy uważają, że cezurą był rok 1989 i masakra na planu Tiananmen. Dla chińskich władz to był wstrząs, ale to nie była cezura.  Był nią 25 grudnia 1991 roku, czyli rozpad Związku Sowieckiego - tłumaczył prof. Bogdan Góralczyk. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w Chinach dostrzeżono wtedy, że w rejonie Azji południowo-wschodniej (Korea Południowa, Japonia, Tajwan, Hongkong, Singapur ) powstał nowy model - państwo rozwojowe. W chińskim wydaniu był to kapitalizm państwowy. 

***

Audycja: "Konfrontacje idei" 

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski 

Gość: prof. Bogdan Góralczyk

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 08.06


Zobacz więcej na temat: Chiny komunizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja kulturalna w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:30
16 maja 1966 roku Mao Zedong podjął próbę wyeliminowania swych politycznych rywali i wprowadzenia w życie ideologii maoizmu. Rewolucja przyniosła komunistycznym Chinom destrukcję gospodarki, kultury i społeczeństwa.
rozwiń zwiń