X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Konfrontacje Idei". Odpowiedzialni za wybuch II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 09:02
- Polska polityka do 1939 roku była defensywna. Była oparta o zasadę równowagi między Niemcami a Związkiem Sowieckim. To te mocarstwa totalitarne sprzymierzyły się, aby Polsce zadać rozstrzygający cios i usunąć ją z mapy Europy, co też się stało - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Marek Kornat.
Audio
  • Marek Kornat o polityce lat 30. XX wieku ("Konfrontacje Idei"/ Polskie Radio 24)
Wizyta Adolfa Hitlera w Sankt Polten po Anschlussie Austrii
Wizyta Adolfa Hitlera w Sankt Polten po Anschlussie AustriiFoto: Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Polską opinią publiczną wstrząsnęły ostatnio propagandowe ataki ze strony Rosji. Siergiej Naryszkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji oświadczył, że nasz kraj był współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej.

Dowodem na to miało być podpisanie w 1934 roku z Niemcami deklaracji o niestosowaniu przemocy, co miało z nas uczynić "milczącego wspólnika" III Rzeszy.

shutterstock_kreml-1200.jpg
Adamski: na Kremlu uznano, że Polska jest podatna na ataki propagandowe

Z rosyjskim przypisywaniem błędów polskiej polityce lat 30. XX wieku nie zgodził się prof. Marek Kornat. Ekspert w dziedzinie historii dyplomacji i stosunków międzynarodowych stwierdził, że polska polityka do 1939 roku była defensywna.

- Ówczesna polityka była oparta o zasadę równowagi między Niemcami a Związkiem Sowieckim. To te mocarstwa totalitarne sprzymierzyły się, aby Polsce zadać rozstrzygający cios i usunąć ją z mapy Europy, co też się stało - ocenił Kornat. Dodał, że Polska nie była "jednym z aktorów polityki międzynarodowej, który dyktuje warunki" w tamtym czasie.

Francja mogła zatrzymać wojnę

sta12.jpg
Rosyjska kampania historyczna. Anna Dyner (PISM): ujawniamy najważniejsze cele Moskwy i stąd jej kaskada zaprzeczeń

Historyk przypomniał tezę, zgodnie z którą Paryż miał szansę zapobiec wybuchowi wojny, gdyby podjął militarną reakcję na jednostronną demilitaryzację Nadrenii.

- Francja mogła zmienić bieg wypadków i pozwolić na ocalenie Europy przed II wojną światową. Wkroczenie armii niemieckiej do zdemilitaryzowanych traktatem wersalskim regionów spowodowało kolosalny cios w położenie i bezpieczeństwo Francji. Niemcy nie mogły już być zaatakowane prewencyjnie przez Francuzów bez wkroczenia do Nadrenii i walki tam. (...) Nie zrobiono nic. Wielka Brytania nie udzieliła poparcia Francji. Rząd francuski był wyjątkowo słaby i nie miał pomysłu na reakcję. Mimo deklaracji sojuszniczej ze strony Polski, którą złożył w tajemnicy minister Beck na ręce ambasadora Francji w Warszawie, rząd francuski niczego nie uczynił - wyjaśnił Kornat.

***

Audycja: "Konfrontacje idei" 

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski 

Gość: prof. Marek Kornat (historyk dyplomacji, UKSW, PAN)

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczerski o forum w Jerozolimie: są pomysły, by mówić o historii i aliantach, nie wspominając Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:36
- Te uroczystości przebiegły tak, jak się spodziewaliśmy, taki miał być ich sens, by opowiedzieć historię nie tylko roku 1939, ale też 1944 i 1945 bez wspominania Polski – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 05:59
Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.
rozwiń zwiń