X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 05:59
Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.
Audio
  • Anna Meier-Osiński o działalności Instytutu Arolsen Archives ("Konfrontacje idei")
W Instytucie Arolsen Archives dostępne są dokumenty związane z losami więźniów obozów koncentracyjnych
W Instytucie Arolsen Archives dostępne są dokumenty związane z losami więźniów obozów koncentracyjnychFoto: Instytut Arolsen Archives

Anna Meier-Osiński podkreśliła, że Instytut Arolsen Archives to największe na świecie archiwum, którego zasób dotyczy ofiar II wojny światowej.

pap_20191118_2N8 kopia 1200.jpg
Magdalena Gawin: KL Gusen został wpisany w pamięć historyczną Polaków

- Posiadamy 30 mln dokumentów, w których zawarte są informacje związane z 17,5 mln osób. W większości są to oryginale dokumenty. Wśród nich znajdują się m.in. listy transportowe, karty personalne więźniów oraz inne materiały będące świadectwami aresztowań dokonanych przez gestapo, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz potwierdzające, co z osobami, które przeżyły wojnę, stało się po jej zakończeniu - wyjaśniła Anna Meier-Osiński.

Ludzkie życie zawarte w dokumentach

Jak przyznała rozmówczyni Polskiego Radia 24, archiwum nie jest kompletne. Naziści pod koniec wojny starali się zatrzeć ślady swojej działalności, funkcjonariusze SS wiele dokumentów zniszczyli.

- Staraliśmy się pozyskać inne dokumenty, by uzupełnić nasze informacje. Ślady dużej części polskich więźniów są bardzo dobrze zachowane. Zależy to od losów konkretnej osoby, ale niejednokrotnie jesteśmy w stanie prześledzić całą ścieżkę od momentu deportacji aż do tego, jak kończy się droga danego człowieka. Posiadamy informacje dotyczące wszystkich obozów koncentracyjnych i zagłady – zaznaczyła Meier-Osiński.

Zbiory archiwum dostępne w internecie

NAC syberia 1200.jpg
Stalinowski terror na Syberii. Instytut Pileckiego udostępnia niezwykłe wspomnienia

W ciągu ostatnich czterech lat Instytut Arolsen Archives dokonał procesu digitalizacji posiadanych materiałów tak, by były one dostępne w formie cyfrowej. Sukcesywnie pojawiają się kolejne dokumenty, z którymi można zapoznać się w internecie. - Online udostępnionych jest już 14 mln dokumentów. Planujemy, że w przyszłym roku cały zasób zostanie zdigitalizowany - zapowiedziała rozmówczyni prof. Zdzisława Krasnodębskiego.

Z zasobami Instytutu Arsloen Archives można zapoznać się na stronie instytucji: www.arolsen-archives.org/pl

Wystawa #StolenMemory

Ponadto w audycji rozmowa o wystawie #StolenMemory, którą można oglądać w Parlamencie Europejskim. Przedstawia ona losy ofiar hitlerowskiej okupacji poprzez rzeczy, które osoby te miały przy sobie w chwili aresztowania. W posiadaniu Arolsen Archives znajduje się prawie 3 tysiące przedmiotów osobistych. 

***

Audycja: "Konfrontacje idei" 
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Anna Meier-Osiński z Instytutu Arolsen Archives 
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawid Wildstein: forum w Yad Vashem to wielkie zwycięstwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:30
- Nie przypominam sobie, aby wcześniej światowe media, w tym media izraelskie, stanęły po stronie polskiego prezydenta - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Dawid Wildstein. - Wczorajsze forum w Yad Vashem było wielkim zwycięstwem Polski - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niektórzy czytali te listy ze łzami w oczach". Podsumowanie akcji "Kartka dla Powstańca"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:55
 - W ostatniej edycji zmieniliśmy formułę. Po raz pierwszy nie drukowaliśmy ogólnodostępnych kartek i spodziewaliśmy się, że w tym roku tych kartek i korespondencji będzie mniej. A ta ilość, która do nas spłynęła, to są kartki właśnie robione ręcznie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przedstawicielka akcji BohaterON, opowiadając o ostatniej edycji "Kartki dla Powstańca".
rozwiń zwiń